E – zdrowie to lepsze zdrowie.

Dzięki elektronicznym receptom i internetowym kontom będzie można nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i poprawić stan zdrowia pacjentów – stwierdzili eksperci podczas briefingu prasowego w siedzibie Polskiej Akademii Nauk.
Jak mówił prof. Andrzej Górski, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, wprowadzenie tak zwanego zdrowia elektronicznego (e- health) jest logiczną koniecznością rosnącej dostępności komputerów – w ciągu dwóch lat ma ich być na świecie 2 miliardy. E- zdrowie powinno przynieść optymalizację wydatków zdrowotnych, podniesienie jakości i szybkości uzyskiwania świadczeń i łatwiejszy dostęp ludności do informacji.
E – zdrowie to także coraz większa popularność aptek internetowych – według ekspertów w ten sposób kupuje się już około 10 proc. leków. Taka forma sprzedaży jest wygodniejsza, dyskretniejsza i tańsza – ale może prowadzić do nadużyć, chociażby dostarczania leków o wątpliwej użyteczności (na przykład przewożonych w niewłaściwej temperaturze). Zastrzeżenia budzą również „cyber-lekarze”, udzielający porad w Internecie bez zbadania chorego.

Prof. Harvey V. Fineberg – prezes Instytutu Medycyny Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie i doradca prezydenta Obamy – zaznaczył, że mimo burzliwego rozwoju e- medycyny w USA tylko co czwarty tamtejszy szpital wprowadził system elektroniczny gromadzący dane pacjentów. Dzięki takim rozwiązaniom rośnie jakość i bezpieczeństwo leczenia, jednak na drodze staje między innymi brak rozwiązań prawnych. Pacjent powinien być użytkownikiem tych danych, przy maksymalnym zabezpieczeniu jego prywatności Problemem jest też kompatybilność danych pochodzących z różnych systemów. Z jednej strony należy przyjąć pewne standardy przed wprowadzeniem nowego systemu, z drugiej standardy te weryfikuje rynek. Amerykańskich lekarzy do nowych technologii maja zachęcać pieniądze – do 30 000 dolarów rocznie.

Nowoczesna technologia poprawia przede wszystkim komunikacje na odległość i poprawia skuteczność leczenia. Można zdalnie odczytać wagę, cieśninie tętnicze i inne parametry życiowe pacjenta, a także przypomnieć mu o terapii – aby na przykład nie zapomniał wziąć leku. Zdaniem profesora, kluczem do sukcesu takich projektów jest szeroko pojęta kultura – techniczna, informatyczna, organizacyjna.

Dr Siobhan O’Sullivan – członkini Europejskiej Grupy Ds. Etyki w Nauce i Nowych Technologiach – przypomniała, że wprowadzanie e – medycyny ma nie tyle zwiększyć wydajność lekarzy, co poprawić, jakość leczenia, postawić pacjenta w centrum tego procesu i dać mu dostęp do własnych danych. Zarazem jednak informacje te muszą być maksymalnie pewne.

- Nowa technologia nie sprawi, że z systemu opieki zdrowotnej zniknie chaos – dlatego jej wprowadzenie ma sens tylko przy odpowiednich zmianach organizacyjnych – wyjaśniał dr Peteris Zilgalvis, także przedstawiciel Komisji Europejskiej. Jednak wyniki mogą się pojawić bardzo szybko. W Estonii po roku odsetek elektronicznych recept osiągnął 90 proc. – lekarze docenili ich większą efektywność i bezpieczeństwo. Podobne rozwiązania wprowadza się w Danii, Szwecji i Finlandii oraz w niektórych regionach Włoch (Lombardia, Wenecja) czy Hiszpanii (Katalonia, Andaluzja).

Dr Leszek Sikorski – dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony zdrowia, zapewnił, że koordynator ds. współpracy z projektami regionalnymi czuwa nad projektami lokalnych samorządów, aby zapewnić kompatybilność takich rozwiązań. W przyszłości z opieki medycznej masowo będą korzystały osoby dobrze obeznane z komputerem, co znaczy, że nie ma innej drogi niż wprowadzenie e-zdrowia. W ubiegłym roku powstały prototypy e-recepty oraz internetowego konta pacjenta. Na początku przyszłego roku takie wstępne rozwiązania zostaną wprowadzone w kilku miejscach (na razie jeszcze nie ustalono, gdzie) w kraju. Wdrażanie systemu na szeroka skalę ma się rozpocząć w grudniu roku 2014. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>