E-papierosy mogą zapobiec milionom zgonów.

Zrezygnowanie z palenie tytoniu i przestawienie się na e-papierosy może miliony osób uchronić przed przedwczesnym zgonem – przekonywali specjaliści podczas konferencji E-Cigarette Summit w Londynie. „BBCNews” powołuje się na wypowiedź prof. Roberta Westa z University College London. Powiedział on, że gdyby palacze przestawili się na e-papierosy, wielu z nich można było uchronić przed przedwczesnym zgonem. Przypomniał, że palenie tytoniu co roku powoduje na całym świecie ponad 5 mln zgonów.

Trwa coraz gorętsza dyskusja na ile e-papierosy są przydatne w walce z uzależnieniem od nikotyny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że nie należy sięgać po e-papierosy dopóki się nie okaże na ile są one bezpieczne w dłuższym okresie ich stosowania. A tego nie udało się jeszcze w pełni ustalić, bo zbyt krótko trwają obserwacje.

Mniej restrykcyjne jest stanowisko British Medical Association. Brytyjskie Towarzystwo Medyczne uważa, że e-papierosy podobnie jak tytoń nie powinny być używane w miejscach publicznych.

Inni eksperci twierdzą jednak, że tak czy inaczej e-papierosy wydzielają zdecydowanie mniej szkodliwych substancji. Są zatem mniej groźne dla zdrowia niż palenie tytoniu.

„Młodzi ludzie z ciekawości sięgają po używki, w ostateczności lepiej zatem byłoby gdyby zamiast tytoniu palili e-papierosy” – powiedział podczas obrad dr Jacques Le Houezec z Paryża.

Konstantinos Farsalinos z University Hospital Gathuisberg w Belgii podkreślił, że jak najszybciej powinny być wprowadzone regulacje dotyczące produkcji i używania e-papierosów. Na razie Komisja Europejska odrzuciła propozycję objęcia ich tymi samymi przepisami jakie stosowane są wobec leków.

Badania opublikowane w najnowszym wydaniu „Addictive Behaviors” sugerują, że w rocznym okresie obserwacji e-papierosy pomagają pozbyć się nałogu palenia tytoniu lub przynajmniej zmniejszają liczbę wypalanych papierosów.

Główny autor badań Jean-Francois Etter z uniwersytetu w Genewie zastrzega jednak, że nie są one w pełni wiarygodne, gdyż nie przeprowadzono ich na reprezentatywnej grupie osób. Podkreśla jednak, że e-papierosy są pomocne w zaprzestaniu palenia tytoniu, mimo to nie powinny być traktowane jak leki. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>