Dźwięki, barwy i światło w terapii niepełnosprawnych dzieci.

Wodospad światłowodów, tor świetlno-dźwiękowy, tunele i kabiny z luster – takie metody terapeutyczne pomagają niepełnosprawnym dzieciom uczyć się otaczającego je świata. Można się z nimi zapoznać podczas trwającej do niedzieli w stolicy pierwszej edycji Dni Doświadczania Świata. W Pałacu Kultury i Nauki w specjalnie przygotowanym pokoju terapeutycznym, każdy może się przekonać, w jaki sposób działają takie urzadzenia, jak: wodospady światłowodów (pionowo opadająca ściana światłowodów z łagodnie zmieniającą się kolorystyką światłowodów, stwarzająca wrażenie mieniącego się wodospadu), tunele i kabiny z luster, materace rehabilitacyjne, podwieszane huśtawki czy tory świetlno-dźwiękowe (chodniki świetlne zbudowane z ośmiu kwadratowych, kolorowych pól, które rozświetlają się i wydają pod wpływem nacisku dźwięk). Taki przykładowy pokój terapeutyczny jest okazją do spojrzenia na świat oczami niepełnosprawnych dzieci, zrozumienia jak odbierają one poszczególne bodźce i jakie efekty terapeutyczne można uzyskać przy wykorzystaniu poszczególnych sprzętów. Dzięki pracy w takich kolorowych pomieszczeniach wzrasta poczucie bezpieczeństwa dzieci, zmniejsza się poziom ich lęku, rośnie chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.

„Uważam, że jest to świetny sposób na znalezienie azylu dla siebie, żeby ukoić zmysły, które każdego dnia są bombardowane różnymi bodźcami. Patrząc na kolorowe światłowody nigdy wcześniej nie przypuszczałabym, że będzie to działało na mnie tak kojąco. Takie pomieszczenia mają nie tylko zastosowanie terapeutyczne, tak potrzebne dzieciom, ale również relaksujące, które jest potrzebne nam dorosłym” – powiedziała aktorka Dominika Ostałowska, ambasadorka Fundacji Rosa, organizatora Dni Doświadczania Świata.

W salach Doświadczania Świata stosowana jest terapia Snoezelen, jest to terapia pobudzająca ciekawość, rozwijająca integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Wykorzystuje ruch, dźwięk barwy, stymulacje wzroku, ruchu, i dotyku. Metoda opracowana została w Holandii w latach 70., a do Polski trafiła w 1993 roku.

„Organizując Dni Doświadczania Świata, chcemy pokazać ludziom, że dzieci z deficytami rozwojowymi uczą się świata podobnie jak ich pełnosprawni rówieśnicy. Wszyscy poznajemy otoczenie różnymi zmysłami, reagując na światło, dźwięk, dotyk” – powiedział prezes Fundacji Rosa Bohdan Pecuszok.

Przykładowy pokój Doświadczenia Świata można oglądać bezpłatnie do niedzieli w PKiN, w holu na parterze w godz. 10.00-18.00. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>