Dżuma naszych czasów to AIDS! Za mało wiemy na ten temat!(4).

Informować, szkolić i badać się! Krajowe Centrum ds. AIDS jest główną instytucją, zajmującą się działalnością edukacyjną z zakresu HIV/AIDS. Rocznie szkoli około 600 nauczycieli oraz edukatorów, przygotowując ich do prowadzenia zajęć z młodzieżą……Organizuje też coroczne kampanie społeczne, za każdym razem skierowane do trochę innego odbiorcy – kobiet, mężczyzn, młodzieży czy par (pod hasłem "Jesteście razem – porozmawiajcie o AIDS") oraz kampanie zachęcające do wykonywania testów na HIV czy promujące prewencyjną strategię ABC.

 

"Skuteczność tych kampanii jest stosunkowo wysoka. W efekcie jednej z nich, namawiającej do przebadania się pod kątem wirusa HIV, 9 proc. osób z grupy  docelowej zrobiło sobie test, a 15 proc. zadeklarowało taką chęć – mówi dyrektor Centrum, Anna Marzec-Bogusławska. – Co prawda, liczba zakażeń nie zmniejsza się, ale nie wiadomo, co by było bez tych kampanii".
Niestety, Polska znajduje się na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wydatki na profilaktykę HIV/AIDS. Rocznie przeznaczamy na nią pięć eurocentów na jednego mieszkańca, podczas gdy na Litwie jest to 0,70 euro, w Norwegii i Danii 0,75 euro, a w Szwecji nawet 1,75 euro. Jest to sytuacja bardzo niekorzystna, gdyż ocenia się, że kompleksowe działania prewencyjne pozwolą zapobiec 63 proc. ze spodziewanych zakażeń 
"Mam nadzieję, że dzięki ostatnim wydarzeniom ludzie chętniej będą się badać – mówi Nowicka. – Mamy już pewne sygnały, że w Łodzi zwiększyła się liczba osób wykonujących testy na obecność HIV”.
W Polsce działa 18 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, gdzie każda pełnoletnia osoba może bezpłatnie i anonimowo wykonać test na obecność wirusa HIV i uzyskać poradę. Poza tym można przebadać się odpłatnie w większości ambulatoriów w całej Polsce i we wszystkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Prawo do zastrzeżenia danych osobowych gwarantuje Ustawa o Chorobach Zakaźnych i Zakażeniach z 6 września 2001 r. Pełna lista placówek, w których można wykonać testy na obecność wirusa HIV, znajduje się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS – www.aids.gov.pl. Porady można też zasięgnąć na rządowej stronie: http://www.aids.gov.pl lub w telefonie zaufania AIDS, pod numerem: (0-22) 692 82 26.(PAP)
PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Pawłowska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>