Dziurawiec może być przyczyną ciąży.

Ziołowe preparaty zawierające dziurawiec mogą znosić działanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, zarówno pigułek, jak i implantów – informuje serwis „BBC News/Health”. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy do brytyjskiej Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) wpłynęły dwa raporty sugerujące, że na skutek interakcji dziurawca i hormonalnych środków antykoncepcyjnych może dojść do nieplanowanej ciąży.

Ryzyko dotyczy zarówno pigułek zawierających sam progesteron, jak i kombinowanych, a także antykoncepcyjnych implantów. Nie wiadomo, jak jest w przypadku uwalniających hormony wkładek wewnątrzmacicznych.

Od roku 2000 MHRA odnotował 19 domniemanych interakcji dziurawca z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi – w 15 przypadkach doszło do nieplanowanej ciąży, w czterech pojawiły się nieregularne krwawienia.

Dziurawiec (Hypericum perforatum) jest stosowany w depresji i zaburzeniach trawienia (działa żółciopędnie). Jednak ten naturalny lek ma też działanie fotouczulające – sprzyja poparzeniu słonecznemu. Wchodzi w interakcje z licznymi lekami – zmniejsza działanie stosowanej w leczeniu astmy teofiliny, nasercowej digoksyny, przeciwkrzepliwej warfaryny czy stosowanej przy przeszczepach cyklosporyny.

Zmniejszona skuteczność leków może prowadzić do duszności w astmie, problemów z sercem, zaburzeń krzepnięcia, a w przypadku cyklosporyny – do odrzucenia przeszczepu. Gdy lekarz, dostrzegając pogorszenie, podniesie dawkę, a pacjent nagle odstawi dziurawiec, mogą się pojawić zaburzenia idące w drugą stronę – na przykład krwotoki wewnętrzne przy wysokich dawkach warfaryny. Dlatego zawsze trzeba informować lekarza o wszelkich przyjmowanych „ziołach”.

W przypadku depresji dziurawiec może hamować działanie innych leków antydepresyjnych, co grozi pogłębieniem choroby i próbami samobójczymi. Dziurawiec nasila też niebezpieczne działanie leku, który często przyjmował Michael Jackson – propofolu. W połączeniu z walerianą czy przeciwbiegunkowym loperamidem dziurawiec może doprowadzić do delirium.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>