„Dziennik Zachodni”: NFZ pozbawia dzieci dostępu do leczenia.

NFZ znacznie ograniczył Centrum Pediatrii w Sosnowcu kontrakt na rehabilitację neurologiczną i ogólnoustrojową dzieci, alarmuje „Dziennik Zachodni”. Do tego szpitala trafiają półkilogramowe wcześniaki, dzieci z porażeniem mózgowym i ofiary wypadków komunikacyjnych – takie, które wymagają szybkiej i fachowej pomocy. Decyzja Funduszu oznacza, że bardzo chore dzieci staną w kolejce do leczenia i będą musiały czekać nawet rok na wizytę u lekarza. Tymczasem rehabilitację, aby przyniosła spodziewany efekt, trzeba rozpocząć jak najszybciej, bo tylko wtedy jest szansa zminimalizowania skutków np. okołoporodowego niedotlenienia.

Jak zauważa dziennik, w przypadku sosnowieckiego szpitala sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że oddziały rehabilitacji funkcjonują w nowo wybudowanym (za 10 mln zł) skrzydle budynku. Jego powstanie było oparte na precyzyjnej kalkulacji. Do powstania inwestycji przyczyniły się m.in. środki unijne. Centrum Pediatrii to jedna z nielicznych placówek świadczących tak profesjonalną pomoc w Zagłębiu.

- W poradni, zgodnie z kontraktem, powinniśmy przyjmować 100 dzieci miesięcznie, ale przyjmujemy 200, bo nie możemy odmówić. Jeśli chodzi o hospitalizację, to i tak realizujemy połowę potrzeb, bo na więcej kontrakt nie pozwala – mówi dr Ilona Czerwieniec, ordynator oddziału, i dodaje: – Nie mogę zaakceptować sytuacji, w której potrzebujące pilnej pomocy dziecko jest odsyłane do kolejki. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>