„Dziennik Polski”: Testy leków pod lupą.

Krakowscy naukowcy analizują etyczną stronę badań klinicznych z udziałem ludzi – informuje „Dziennik Polski”. Badania, w których biorą udział zarówno pacjenci, jak i zdrowe osoby, stają się coraz bardziej popularne. „W Polsce rocznie w samych badaniach klinicznych bierze udział około 30 tysięcy osób. Corocznie rejestrowanych jest około 450 nowych badań klinicznych produktów leczniczych i wyrobów medycznych” – mówi dr Marcin Waligóra, adiunkt w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Collegium Medicum UJ.

To on kieruje projektem, mającym odpowiedzieć na pytanie: jak skutecznie prowadzić badania w biomedycynie, aby ryzyko utraty zdrowia było jak najmniejsze. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki. Zespół naukowców chce wypracować narzędzia ułatwiające etyczną ocenę badań biomedycznych z udziałem ludzi.

Podstawowe zasady już obowiązują, ale chodzi o bardziej szczegółowe ustalenia. Jak bowiem wyjaśnia dr Marcin Waligóra, w Polsce jeszcze wiele aspektów badań biomedycznych nie podlega regulacjom prawnym. Dodaje, że od lat mowa jest również o konieczności wprowadzenia obowiązkowych szkoleń i egzaminów dla członków komisji bioetycznych, czyli organów oceniających i akceptujących bezpieczeństwo i zasadność projektowanych badań. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>