„Dziennik Polski”: Prawo godnego umierania czy eutanazja.

W tzw. testamencie życia moglibyśmy napisać, że nie zgadzamy się na przedłużanie leczenia, gdy wiadomo, że nie przyniesie ono skutku. Lekarze musieliby to uszanować – informuje „Dziennik Polski”. Budzące kontrowersje zapisy znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który w poniedziałek trafił na biurko prezydenta Bronisława Komorowskiego. Autorzy projektu – prawnicy, lekarze, przedstawiciele Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci – chcą, by prezydent przyjął go jako własny i skierował do laski marszałkowskiej. Sprawa jest bardzo ważna, bo – jak zauważa mecenas Andrzej Kurkiewicz, współautor nowego prawa – przepisy dotyczące zgody pacjenta na leczenie (lub sprzeciwu) są niejasne i lekarze nie wiedzą, co robić. Prof. Marek Pawlicki, onkolog – choć samą ideę „testamentu życia” uważa za słuszną – obawia się, że nowe zapisy prawa mogą stać się instrumentem do nadużyć.

„Wyobraźmy sobie, że ludzie opiekujący się latami osobą niepełnosprawną w pewnym momencie mają tego dość i zaczynają szukać sposobu, jak uwolnić się od ciężaru. Taki +testament życia+ mógłby stać się dla nich furtką, dzięki której przyspieszyliby śmierć podopiecznego” – mówi prof. Pawlicki. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>