„Dziennik Polski”: Groźny wirus w laboratorium na UJ.

W Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego powstaje jedno z pierwszych w Polsce laboratoriów, pozwalających na badania nad silnie zakaźnymi szczepami wirusów i bakterii – informuje „Dziennik Polski”. Jego pracownicy obawiają się jednak, że laboratorium może stanowić zagrożenie dla nich, a także dla mieszkańców pobliskiego osiedla Ruczaj. Ich niepokój spotęgowały informacje o tym, że w Instytucie Nauk o Środowisku UJ doszło w grudniu ubiegłego roku do zakażenia wirusem puumala hodowli nornic. Wirus ten wywołuje u ludzi gorączkę krwotoczną. Zarażonych zostało kilkunastu pracowników. Na szczęście była to łagodna postać wirusa. To pierwszy w Krakowie przypadek zachorowania na gorączkę krwotoczną.

Sprawa zarażenia wirusem pracowników Kampusu UJ stała się głośna w środowisku wirusologów w całej Polsce. Po tych wydarzeniach w instytucie zostały wprowadzone środki ostrożności. Pracownicy UJ boją się jednak, że znów może dojść do niebezpiecznej sytuacji. Prof. Kazimierz Strzałka z UJ, który nadzoruje powstawanie laboratorium wirusów zapewnia jednak, że nowy obiekt będzie spełniał najwyższe normy bezpieczeństwa. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>