“Dziennik Polski”: Drogie tańsze leki.

Ministerstwo Zdrowia płaci firmom farmaceutycznym za medykamenty najmniej w Unii Europejskiej. Jednak pacjenci z tego nie korzystają, bo muszą do leków dopłacać i to najwięcej w Europie – informuje “Dziennik Polski”. Ustawa refundacyjna nakazała negocjowanie z producentami cen za leki: jeśli wytwórca nie godzi się na jej obniżenie, preparat nie wchodzi na listę refundacyjną. Zapis okazał się skuteczny: producenci proponują niższe ceny. Jak informuje Barbara Jękot, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, polski resort zdrowia w minionym roku płacił za leki najmniej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Dla pacjentów nie wynika z tego kompletnie nic: w pierwszym kwartale tego roku Polacy dopłacili do leków aż 40,3 proc. – wykazała analiza firmy IMS Health, monitorującej rynek farmaceutyczny. “Ten wynik bezdyskusyjnie stawia nas na pierwszym miejscu w Europie” – uważa Michał Pilkiewicz z IMS Health. Dodaje, że na rozwiązaniu oszczędza budżet państwa i kasa NFZ, ale pacjenci płacą coraz więcej.

1 maja, kiedy wejdzie w życie najnowsza lista refundacyjna, część leków podrożeje. Jak wynika z obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia, aż za 510 produktów zapłacimy więcej, a tylko w przypadku 280 preparatów dopłaty zostaną zmniejszone. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>