„Dziennik Gazeta Prawna”: Prywatne leczenie? – Nie, dziękuję.

W ub. roku Polacy bezpośrednio z budżetów domowych wydali na leczenie 24,7 mld zł, wynika z wyliczeń „Dziennika Gazety Prawnej”, opartych na danych Głównego Urzędu Statystycznego. Gazeta twierdzi, że po siedmiu latach nieprzerwanych wzrostów, w minionym roku zauważalnie spadły wydatki gospodarstw domowych na zabiegi medyczne i badania (o 3,9 proc.). Więcej przeznaczamy natomiast na medykamenty (o 4,6 proc.). Zdaniem ekspertów, na których powołuje się dziennik, to efekt niewielkiego tylko wzrostu (zaledwie o 0,7 proc.) dochodów rodzin. W tej sytuacji, skoro więcej wydawaliśmy na leki, to na czymś musieliśmy oszczędzać.

- Wybraliśmy usługi ambulatoryjne, wyjaśnia prof. Stanisława Golinowska z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że coraz więcej osób – zwłaszcza starszych z chudym portfelem – zamiast płatnej wizyty w prywatnym gabinecie, wybiera szpitalne oddziały ratunkowe, finansowane przez NFZ.

Z tej ogólnej tendencji wyłamali się rolnicy. Oni w przeciwieństwie do innych zwiększyli wydatki na usługi ambulatoryjne aż o 14,9 proc. Mogli sobie na to pozwolić – wyjaśnia „DGP” – ponieważ ich dochody rozporządzalne wzrosły najbardziej: o 5,6 proc. przy przeciętnym wzroście, wynoszącym 0,7 proc. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>