„Dziennik Gazeta Prawna”: Polska psychiatria na kolanach.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego jest fikcją. Takie wnioski płyną ze sprawozdania Ministerstwa Zdrowia z działania programu w 2011 r. – stwierdza „Dziennik Gazeta Prawna”. Powstały ponad 2 lata temu program miał na celu m.in. poprawę dostępności do leczenia psychiatrycznego i jego unowocześnienie, ale wyszło jak zawsze – donosi gazeta. I wylicza, że MZ, jego pomysłodawca, na ponad 20 zadań zrealizował… jedno. Udało się tylko przygotować broszury nt. priorytetów ochrony zdrowia psychicznego i bezpłatnie rozdać je samorządom. Z powodu braku środków finansowych nie zrealizowano innych zadań, m.in. dot. zapobiegania samobójstwom, depresji. Jak wylicza „DGP”, na tym tle nie lepiej wypadają resorty edukacji i pracy; jako jedyne wszystkie zadania wykonały ministerstwa sprawiedliwości i obrony.

Również w przypadku samorządów nie jest dobrze – większość województw nie przeznaczyła na program żadnych środków, podobnie jak blisko 80 proc. powiatów, a miasta też niechętnie podeszły do zadania.

Program jest zaplanowany do 2015 r., więc są jeszcze 2 lata na poprawę. Ale szanse na sukces są niewielkie, powód jest zawsze ten sam: brak pieniędzy – podkreśla „DGP”. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>