„Dziennik Gazeta Prawna”: Papieros już nam nie smakuje.

Liczba Polaków palących papierosy wyraźnie topnieje. Ale i tak jesteśmy w kopcącej czołówce Europy – stwierdza „Dziennik Gazeta Prawna”.
Jak wynika z Diagnozy Społecznej z 2013 r., liczba palaczy spada. Od 1995 r. ich udział w rynku zmniejszył się z 38 do 26 proc., a w liczbach bezwzględnych – z 12,5 do 8,5 mln osób. Z kolei według Cyber Service, ośrodka badającego rynek tytoniowy, teraz wypalamy 46,6 mld szt. papierosów rocznie, czyli o 26 mld mniej niż w 2006 r.

Nie tyle Polacy rzucają nałóg, ile raczej nowe pokolenie nie sięga po papierosy – zauważa prof. Janusz Czapiński, autor Diagnozy.

Najwięcej palaczy ubyło właśnie w grupie uczniów i studentów – jest ich mniej o 43 proc., a także prywatnych przedsiębiorców – o 37 proc. Odwracanie się od nałogu można też zobaczyć u osób z wyższym wykształceniem – w tej grupie pali ledwie 16 proc. Zaś najbardziej odporni na argument zdrowotny i ekonomiczny są bezrobotni mężczyźni między 45. a 59. rokiem życia.

Ale i tak, mimo poprawiających się danych, Polska pod względem odsetka osób palących wciąż przoduje w Europie. Średnio pali 26 proc. Polaków, a na przebadane 53 państwa aż w 42 jest mniej palaczy niż u nas. (PAP)

rda/ krf/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>