Dzień Dawcy Szpiku.

Akcję poszukiwania potencjalnych dawców szpiku kostnego zorganizowano we wtorek na Uniwersytecie w Białymstoku. Ma pomóc znaleźć dawcę konkretnemu choremu, a także poszerzyć bazę potencjalnych dawców. Akcja, która odbyła się pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Sebastiana i innych”, miała pomóc w znalezieniu dawcy przede wszystkim dla 19-letniego Sebastiana z Suwałk, który szuka dawcy od dwóch lat. Jak powiedziała Renata Rafa z Fundacji „DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska”, co roku wykrywa się białaczkę u ponad 10 tysięcy osób w Polsce, które czekają na dawcę – czasami kilka miesięcy, a częściej kilka lat. Podkreśliła, że bardzo trudno jest znaleźć osobę o „bliźniaczym” genotypie, co chory. – Szansa na znalezienie dawcy jest jak jeden do 25 tysięcy, a w rzadkich przypadkach jeden do miliona – powiedziała Rafa. Dodała, że dla połowy chorych nie znajduje się dawca.

Poinformowała też, że obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 150 tys. potencjalnych dawców, a na całym świecie – 15 mln. Podkreśliła, że to ciągle mało, dlatego fundacja, w której bazie jest ok. 105 tys. dawców, stara się organizować Dni Dawcy Szpiku w różnych miastach w Polsce. Takich akcji w miesiącu odbywa się przeszło dziesięć, a na każdą z nich zgłasza się ok. 200 nowych dawców. – Takie akcje dużo wnoszą do świadomości ludzi, którzy widzą, że w bardzo prosty sposób mogą uratować komuś życie – oceniła Rafa.

Białostocka akcja ma zwiększyć szanse na znalezienie dawcy przede wszystkim dla Sebastiana z Suwałk, który od dwóch lat choruje na anemię aplastyczną. – Do tej pory nie udało się znaleźć dawcy zgodnego genetycznie – powiedziała Rafa. Dodała, że Dni Dawcy Szpiku odbyły się w zeszłym roku m.in. w Suwałkach i Ełku.

Podkreśliła, że wtorkowa akcja została zorganizowana w Białymstoku, ponieważ „genotyp danej populacji na danym terenie jest podobny”. Dlatego fundacja liczy, że może tutaj uda się znaleźć dawcę dla Sebastiana. Badanie próbek od osób, które zgłosiły się w czasie białostockiej akcji, potrwa około dwóch miesięcy.

PAP, www.portalsamorzadowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>