Dzielmy się Białym Chlebem!


Za kilkanaście godzin weźmiemy do ręki OPŁATEK! Skierujemy nasze dłonie z OPŁATKIEM  ku swoim najbliższym składając życzenia świąteczne! OPŁATEK to symbol przebaczenia i zgody! Dziś nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez OPŁATKA! Jaka jest historia opłatka?….


powstają z pszennej mąki i wody. Nie każda mąka jednak się nadaje do ich wypieku! Ta na opłatki musi być starannie dobrana, by nie były zbyt grube i ciemne. Jeszcze do niedawna opłatki sprzedawano po 60 sztuk, czyli w tak zwanych kopach! Kupowali je księża lub  organiści, a następnie roznosili po domach. Dziś zwyczaj ten zanika, bo w opłatki zaopatrujemy się w kościołach. Okazuje się, że nie zawsze powszechny był zwyczaj pieczenia opłatków i dzieleni się nimi. Pierwsze opłatki wypiekano w klasztorze benedyktynów we Francji. Stąd zwyczaj ten rozpowszechnił się w całej Europie, Europie wraz  chrześcijaństwem przywędrował także do Polski. Nazwa opłatek pochodzi od łacińskiego „oblatum”, czyli dar ofiarny. Początkowo był on używany do Mszy świętej, dopiero w XV wieku stał się bardziej popularny. Z biegiem lat, wraz ze wzrostem zapotrzebowania parafie otrzymały pozwolenie na wypiek opłatków. Głównie zajmowali się tym kościelni oraz organiści. Pojawiły się także różne wzory- zazwyczaj była to Święta Rodzina, pasterze, aniołki. OPŁATEK stał się symbolem jedności i zjednoczenia z bliskimi, również tymi przebywającymi daleko. Przełamanie się nim było wielkim przeżyciem. Oby tak było zawsze .….. Te wiadomości zacytowałem za „Naszym Dziennikiem” – www.naszdziennik.pl – z dnia 21.12.2004 r.


 


 


Tarnów, dnia 24.12.2004 r.        Jacek Roik , jroik@manpol.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>