Dzieci ufają atrakcyjnym osobom.

Małe dzieci wierzą słowom dobrze wyglądających nieznajomych – twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach „British Journal of Developmental Psychology”. Badacze z Clark University i Harvard University (USA) doszli do wniosku, że maluchy wolą zwrócić się o pomoc do obcych kobiet o atrakcyjnych cechach wyglądu i są skłonne zaufać im w większym stopniu niż osobom, które mają mniej efektowną prezencję.

W badaniu uczestniczyły dzieci w wieku 4 i 5 lat. Miały one za zadanie zgadnąć, czym są pokazywane im nieznane obiekty. Następnie – niezależnie od tego, czy odpowiedź była prawidłowa, czy nie – maluchy oglądały zdjęcia dwóch kobiet w wieku od 18 do 29 lat: jednej ładnej, a drugiej mniej atrakcyjnej. Dzieci proszono, aby wskazały osobę, która, według nich, wie, czym jest prezentowany przedmiot. Po wybraniu fotografii, informowano małych badanych o odpowiedziach udzielonych przez obie kobiety i pytano, komu bardziej wierzą.

Okazało się, że dzieci, a szczególnie dziewczynki, wolały poprosić o poradę atrakcyjną nieznajomą i zarówno chłopcy, jak i dziewczynki bardziej wierzyli słowom ładnych kobiet.

„Wyniki badania pokazują, że dzieci, szczególnie dziewczynki, pokładają więcej zaufania w atrakcyjnych osobach, pomimo że nie istnieją obiektywne powody, dla których ludzie o bardziej atrakcyjnych cechach mogliby wiedzieć więcej” – komentuje Igor Bascandziev, współautor badania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>