Dzieci + słodycze = zatrważające tycie!

Statystyczne dziecko w Wielkiej Brytanii wydaje na słodycze, batoniki i pikantne chrupki 372 funtów rocznie, co przekłada się na koszt zakupu 850 batoników Marsa – wynika z danych firmy badań rynkowych Datamonitor. Co trzecie dziecko w wieku 5-13 lat ma nadwagę, lub jest otyłe. Liczba otyłych dzieci będzie przyrastać rocznie w tempie 2,1 proc. do 2014 r. – przewiduje Datamonitor w oparciu o badania z udziałem 12 tys. dzieci. Prognoza mówi też, że 38,6 proc. (2,5 mln) młodych Brytyjczyków w 2014 r. będzie otyłych. W portfelu wydatków na słodycze i przekąski ważną pozycję stanowią pikantne chrupki (tzw. crisps) i słone paluszki – 73,24 funta, uchodzące za szczególnie niezdrowe z uwagi na dużą zawartość soli.

Ważnym składnikiem pokarmowym młodego Brytyjczyka są też śniadaniowe chrupki szkodliwe ze względu na dużą zawartość cukru i słodkie gazowane napoje w puszkach.

Wśród innych powodów otyłości wymienia się gotowe posiłki zawierające konserwanty, żywność na wynos i zapychanie się deserami: ciastkami i lodami. Według niektórych ocen niezdrowa żywność zwłaszcza słone i słodkie przekąski zastępujące zdrowy, gotowany posiłek przyczyniając się do rosnącej plagi zachorowań na cukrzycę typu 1 wśród dzieci i młodzieży.

Przed plagą otyłości wśród dzieci i młodzieży ostrzegła komisja zdrowia Izby Gmin w raporcie z 2004 roku. Firmy zobowiązały się wówczas do zmiany składników na bardziej odżywcze, zmniejszenia rozmiaru batoników, porcji fast foods, ale jak wynika z badań Datamonitor zalecenia te nie zdały się na wiele.

Badania Datamonitor sugerują, iż powodem tej sytuacji są zmiany stylu życia. Pracujące matki nie mają czasu, ani głowy do gotowania. Dziadkowie rozpieszczają, lub przekupują wnuki słodyczami. Zapychaniu się sprzyja też spędzanie długich godzin na grach komputerowych, przed telewizorem, lub w Internecine.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>