Dzieci mogą nauczyć się pierwszej kołysanki w łonie mamy.

Dziecko może rozpoznawać kołysankę, której słuchało jeszcze w łonie mamy, przez kilka miesięcy po przyjściu na świat – wynika z fińskich badań, które publikuje pismo „PLoS ONE”. Ich autorzy uważają, że słuchanie piosenek jeszcze w życiu płodowym może korzystnie wpływać na rozwój mowy u dziecka.
Naukowcy z Fińskiego Centrum Doskonałości ds. Interdyscyplinarnych Badań nad Muzyką razem z kolegami z Uniwersytetu Helsińskiego przebadali 24 kobiety, które były w ostatnim trymestrze ciąży. Połowa z nich przez pięć dni w tygodniu słuchała znanej kołysanki. Po przyjściu dzieci na świat oraz cztery miesiące później naukowcy odtwarzali im piosenkę w wersji oryginalnej oraz wersji zmodyfikowanej, w której niektóre nuty zostały zmienione.

Reakcję mózgu maluchów na jedną i drugą wersję badano przy pomocy nieinwazyjnej metody, która polega na mierzeniu na powierzchni głowy tzw. potencjałów wywołanych (czyli potencjałów elektrycznych, które powstają po zadziałaniu danego bodźca).

Okazało się, że maluchy z grupy, która słuchała kołysanki jeszcze w łonie mamy reagowały na jej niezmienioną wersję silniej niż grupa kontrolna. Reakcja była tym intensywniejsza, im częściej mama słuchała płyty z piosenką.

Zdaniem autorów pracy potwierdza to, że płody mogą rozpoznawać i zapamiętywać dźwięki ze świata zewnętrznego.

„Choć nasze wcześniejsze badania wykazały, że płody są w stanie nauczyć się rozróżniania pewnych szczegółów mowy, nie wiedzieliśmy jak długo są w stanie je zapamiętywać. Najnowsze wyniki wskazują, że dzieci potrafią uczyć się na bardzo wczesnym etapie życia i efekty tej nauki są widoczne w mózgu przez długi czas” – tłumaczy współautor pracy Eino Partanen.

Jak podkreśla kierująca badaniami dr Minna Huotilainen, badania te są o tyle istotne, że obecnie nieznane są mechanizmy formowania się pamięci u płodów.

Autorzy pracy uważają, że słuchanie piosenek i słów wymawianych przez ludzi jest dla płodów najkorzystniejsze w kontekście przyszłego rozwoju mowy.

Zgodnie z aktualną wiedzą przetwarzanie tekstów śpiewanych i mówionych przez mózgi dzieci wykorzystuje częściowo te same mechanizmy, dlatego słuchanie piosenek może wspomagać przyszły rozwój mowy dziecka.

Z drugiej strony, najnowsza praca rodzi podejrzenie, że nieprzyjemne dźwięki, jak np. hałas, mogą mieć długotrwałe szkodliwe skutki dla układu nerwowego płodu, zwracają uwagę badacze.

Obecnie naukowcy z Fińskiego Instytutu Medycyny Pracy przygotowują się do badań, które mają wyjaśnić, jaki wpływ na dziecko może mieć hałas w miejscu pracy ciężarnej kobiety. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>