Dzieci hamują ryzykowne zachowania u kobiet, ale nie u mężczyzn.

W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni nie rezygnują z podejmowania ryzyka ze względu na obecność dziecka – twierdzą brytyjscy naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie „Evolution and Human Behavior”.
Zespół psychologów z Uniwersytetu Warwick przeprowadził wśród 40 studentek i 40 studentów eksperyment, podczas którego grali oni w grę hazardową sami lub towarzyszyło im zdjęcie osoby, z którą rzekomo mieli podzielić się wygraną. Przedstawiało ono atrakcyjnego mężczyznę, kobietę lub małe dziecko. Obserwując gotowość do podejmowania ryzyka, naukowcy doszli do wniosku, że w przypadku studentek obecność zdjęcia dziecka wpływała na zwiększenie ostrożności, podczas gdy zdawała się nie mieć większego znaczenia dla studentów, których zachowanie zmieniało się tylko wtedy, gdy mieli przed sobą zdjęcie innego mężczyzny; ryzykowali wówczas częściej.

Potwierdza to, że kobiety ze względu na uwarunkowania ewolucyjne wykazują mniejszą skłonność do podejmowania ryzyka, by móc lepiej chronić potomstwo, z kolei mężczyźni podejmują ryzyko i rywalizują, by zbudować swój status i zwiększyć szanse na sukces reprodukcyjny – komentują badacze.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>