Od lutego na portalu internetowym TacyJakJa.pl – służącym edukacji chorego i usprawnieniu współpracy z jego lekarzem prowadzącym – istnieje dział poświęcony astmie. Chorzy mogą monitorować zmienność objawów choroby i stosowane leczenie przy pomocy anonimowych dzienniczków on-line – informują twórczynie portalu: Krystyna Zdziechowska i Izabela Czyżak.
TacyJakJa.pl należy do grupy serwisów typu GSMP (Guided Self Management Program). Jak zaznaczają jego twórczynie, w przeciwieństwie do niektórych innych serwisów społecznościowych związanych ze zdrowiem, ten konsultowany jest przez lekarzy i oparty na uznanych standardach medycznych samokontroli i edukacji pacjenta. Stworzono go z myślą o osobach cierpiących z powodu dolegliwości, których charakter wymaga regularnego notowania pewnych parametrów i objawów pomiędzy kolejnymi wizytami u lekarza.
Mimo, że postęp w leczeniu astmy w ostatnich dziesięcioleciach jest ogromny i doprowadził do znacznego spadku śmiertelności z powodu tej choroby, to nadal wyzwaniem pozostaje jej wczesna diagnostyka i monitorowanie. I właśnie w tym zakresie ma pomóc nowa funkcjonalność dostępna na TacyJakJa.pl – możliwość monitorowania zmienności objawów astmy i stosowanego leczenia przy pomocy anonimowych dzienniczków on-line.
„Astma jest chorobą zmienną. Właściwa samokontrola nasilenia objawów daje wymierne korzyści zdrowotne (około 4-krotny spadek liczby pobytów w szpitalu, wizyt pogotowia, nieplanowanych wizyt lekarskich i absencji w nauce i pracy) oraz ekonomiczne (również 4- krotnie niższe koszty leczenia chorych właściwie edukowanych). Posługiwanie się dzienniczkami pozwoli pacjentom lepiej monitorować swoją chorobę i tym samym efektywniej współpracować z lekarzem prowadzącym” – twierdzą Zdziechowska i Czyżak.
Jak wyjaśniają, monitorowanie przebiegu astmy w anonimowych dzienniczkach opiera się na międzynarodowym Teście Kontroli Astmy ACT (Astma Control Test) oraz kryteriach GINA (Globar Initiative for Astma), opisanych w wytycznych Polskiego Towarzystwa Alergologii. Specjalne oprogramowanie umożliwia notowanie nasilenia objawów, przyjmowanych leków i niepożądanych objawów leczenia pomiędzy wizytami kontrolnymi u specjalisty. Odpowiedzi pacjentów – użytkowników serwisu, zaznaczane w prostych i krótkich kwestionariuszach, są następnie automatycznie przekształcane w wykresy, diagramy i statystyki, które można wydrukować.
Twórczynie TacyJakJa.pl podkreślają, że kwestionariusze te przygotowują wyłącznie lekarze specjaliści. Tłumaczą, że lekarz zamiast spisywać notatki na podstawie wywiadu z pacjentem, może po prostu wkleić wydruk z portalu do historii choroby.
„Tylko niewielki odsetek (ok.15 proc.) chorych na astmę stosuje się do zalecanych standardów leczenia – komentuje prof. Wacław Droszcz, autorytet w leczeniu tego schorzenia w Polsce. – Dlatego tak duże znaczenie ma edukacja pacjenta i nauczenie go samooceny nasilenia choroby”.
Inicjatywie TacyJakJa.pl „Astma” patronuje Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, a partnerem projektu jest Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Ostatnio portal otrzymał też certyfikat HON Code (Health On the Net Foundation) za przekazywanie wiarygodnej informacji medycznej.
Portal to projekt lekarki – Krystyny Zdziechowskiej i informatyczki – Izabeli Czyżak. Działa od września 2008 roku.
Początkowo istniały jedynie dwa moduły – „Depresja” i „Padaczka”, które otrzymały patronaty odpowiednio_ Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Polskiego Towarzystwa Epileptologii. Autorki zapowiadają, że już wkrótce w ofercie pojawią się kolejne choroby przewlekłe.
PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz