Dystans personalny zależny od poziomu lęku.

Osoby o wyższym poziomie lęku potrzebują większej przestrzeni peripersonalnej niż osoby przejawiające mniejszy niepokój ogólny – zawiadamia „The Journal of Neuroscience”. Naukowcom z University College London (W. Brytania) udało się wyznaczyć fizyczne granice dystansu peripersonalnego w okolicach twarzy i ustalić jego odległość na 20-40 cm. Wielkość dystansu peripersonalnego różni się między ludźmi i jest zależna od poziomu lęku, przy czym osoby lękliwe potrzebują więcej przestrzeni, by czuć się bezpiecznie.

Dystans peripersonalny jest terminem używanym głównie przez neuropsychologów i oznacza przestrzeń w zasięgu kończyn człowieka (choć w niniejszym badaniu skupiono się na analizowaniu odległości przedmiotu od twarzy badanego). Powszechnie bardziej znane są pojęcia odnoszące się do dystansu interpersonalnego (odległości między dwójką ludzi), wśród których można wyróżnić: dystans intymny, indywidualny, społeczny i publiczny.

Badacze dokonali pomiaru kwestionariuszowego poziomu lęku u osób badanych, a następnie obserwowali u nich częstotliwość mrugania w zależności od odległości bodźca (w tym wypadku ręki) od ich twarzy.

W celu wywołania bezwarunkowej reakcji mrugania, naukowcy podrażnili za pomocą prądu specyficzny nerw w dłoni uczestników badania. Potem polecili osobom badanym trzymanie własnej ręki w odległości 4, 20, 40 i 60 cm od twarzy. Im bardziej zagrażający wydawał się obiekt, tym większą częstotliwość mrugania pociągał za sobą.

Okazało się, że osoby, które uzyskały wysokie wyniki w teście na poziom lęku, silniej mrugały, trzymając dłoń w odległości 20 cm od twarzy, niż osoby, których nie zaliczono do lękliwych.

Na tej podstawie badacze zaklasyfikowali badanych o najsilniejszych reakcjach do grupy osób o dużej obronnej przestrzeni peripersonalnej (large defensive peripersonal space). (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>