Dwutlenek węgla kontra katar alergiczny.

Objawy alergicznego nieżytu nosa, mimo stosowania farmakoterapii, bywają bardzo uciążliwe; wtedy poważnie zaburzają codzienną aktywność chorych. Dla tych osób pomocny może okazać się dwutlenek węgla.
Celem badaczy z kilku naukowych ośrodków w Stanach Zjednoczonych była ocena bezpieczeństwa i skuteczności podawania dwutlenku węgla pacjentom z całorocznym alergicznym nieżytem nosa. Do tego wieloośrodkowego, randomizowanego badania kontrolowanego placebo z podwójnie ślepą próbą zakwalifikowano blisko 350 chorych na całoroczny alergiczny nieżyt nosa wymagający farmakoterapii.
Czas trwania choroby wynosił minimum 2 lata. Jednej grupie pacjentów przez 10 lub 30 sekund podawano do nozdrzy dwutlenek węgla o przepływie 5 lub 10ml/s. Po 30 minutach, 4 godzinach, a następnie po 24 godzinach chorzy oceniali nasilenie dolegliwości związanych z katarem.

Warto zaznaczyć, że placebo było pozbawione jakiegokolwiek gazu, stąd wszyscy pacjenci tuż przed badaniem zostali poinformowani, że podczas przepływu zarówno dwutlenku węgla, jak i placebo, nie muszą odczuwać żadnych doznań.

Wyniki badania wykazały, że już po 30 minutach od podania dwutlenku węgla doszło do szybkiego ustąpienia objawów kataru alergicznego, głównie kichania, wycieku z nosa i świądu gardła. Co więcej, efekt terapeutyczny utrzymywał się od 4 do 6 godzin.

Najbardziej skuteczny okazał się dwutlenek węgla o przepływie 10ml/s w czasie 10 sekund. Co ciekawe, podanie dwutlenku węgla zmniejszyło też dolegliwości nie związane bezpośrednio z nosem: świąd uszu i gardła, łzawienie oraz świąd i zaczerwienienie oczu.

W jaki sposób dwutlenek węgla może zmniejszać katar alergiczny? Zdaniem autorów przepływ tego gazu przez nozdrza oczyszcza błonę śluzową z alergenów, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania neuropeptydu Y z zakończeń nerwu trójdzielnego i zapobiega degranulacji komórek tucznych.

Natomiast ustąpienie dolegliwości nie związanych z nosem może być spowodowane hamowaniem odruchu nosowo-ocznego, odpowiedzialnego za rozwój objawów ze strony oczu.

Każda terapia wymaga określenia bezpieczeństwa. Wśród najczęstszych efektów ubocznych dwutlenku węgla odnotowano nagłe uczucie dyskomfortu w nosie, łzawienie spojówek i ból głowy. Jednak ustąpiły one zaraz po zaprzestaniu tłoczenia dwutlenku węgla, nie wymagając żadnych interwencji.

Zdaniem autorów badania dwutlenek węgla może stanowić skuteczny sposób redukcji symptomów kataru alergicznego. Ponieważ niewielka ilość tego gazu przepływająca przez nozdrza nie powinna wywoływać uogólnionych efektów ubocznych, metoda ta może być przeznaczona dla młodszych i starszych pacjentów, bardziej podatnych na rozwój objawów niepożądanych po zastosowaniu farmakoterapii.

Dodatkowo, dzięki szybkiemu początkowi działania, może służyć do stosowania ?na żądanie?.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21962098

Nasal carbon dioxide for the symptomatic treatment of perennial allergic rhinitis. Ann Allergy Asthma Immunol. 2011 Oct;107(4):364-70.

Opr. dr n med. Maciej Chałubiński

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>