Dwie mutacje sprzed 500 mln lat były skokiem ewolucyjnym.

Ewolucja nie zawsze biegnie jednostajnym rytmem. Czasami dokonuje skoków. Tak właśnie stało się 500 mln lat temu, kiedy dwie mutacje genetyczne doprowadziły do rewolucji hormonalnej w organizmach naszych przodków, a w rezultacie również w naszych. Zaledwie dwie mutacje genetyczne sprzed 500 mln lat sprawiły, że tak ważne hormony jak estrogen, testosteron czy kortyzol, zaczęły funkcjonować w podobny sposób jak dzisiaj.

„Jeśli nie doszłoby do tych mutacji, dziś nasze ciała używałyby innych mechanizmów do regulowania ciąży, libido, odpowiedzi na stres, funkcjonowania nerek, stanów zapalnych i wykształcania się męskich i żeńskich cech w trakcie dojrzewania” – opisuje Joe Thornton z University of Chicago, który kierował badaniami.

Naukowcy udali się w molekularną podróż w czasie, to znaczy zrekonstruowali protoplastów genów, które odgrywają kluczową rolę w ludzkiej reprodukcji, rozwoju, odporności i nowotworach. Badacze skupili się na receptorach tzw. hormonów sterydowych (m.in. hormony płciowe, kortyzol). Bez białek receptorowych hormony nie mogłyby oddziaływać na komórki organizmu.

Przodek całej rodziny receptorów rozpoznawał jedynie estrogen. Później jednak, w trakcie ewolucji, dał początek innym receptorom, wrażliwym na pozostałe hormony sterydowe.

Naukowcy zrekonstruowali sekwencję DNA tego receptora-praprzodka, a następnie badali jego wrażliwość na różne hormony, analizując, jakie zmiany w sekwencji DNA związane są z jaką wrażliwością. W ten sposób w laboratorium udało się zrekonstruować przebieg ewolucji.

Okazało się, że zaledwie dwie mutacje w sekwencji dawnego receptora spowodowały aż 70 tys.-krotną zmianę w preferencji z estrogenu na inne hormony sterydowe.

Co więcej, na poziomie analizy atomowej zaobserwowano, że w danym białku receptora zmieniło się zaledwie kilka atomów. Tak mała zmiana radykalnie wpłynęła na przestrojenie relacji receptor-hormony.

Artykuł z wynikami badań ukazał się w najnowszym numerze tygodnika „Proceedings of the National Academy of Sciences”.(PAP)

krx/ mrt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>