Duńscy naukowcy: „słoneczne witaminy” chronią przed chorobami!

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze przekonują, że zdrowie i samopoczucie człowieka w większym stopniu zależą od promieni słonecznych niż dotychczas uważano. Fakt powstawania w ludzkiej skórze pod wpływem promieni słonecznych witaminy D jest powszechnie znany. Jednak teraz duńscy specjaliści stwierdzili, że witamina D z kolei aktywizuje działanie białych ciałek krwi. Ciałka te odpowiadają za system immunologiczny i chronią organizm ludzki przed wieloma chorobami. Bez „słonecznej witaminy” białe ciałka krwi znajdują się w ?stanie uśpienia”, co powoduje, że człowiek jest niezabezpieczony przed wirusami czy bakteriami.

Naukowcy odkryli także zdumiewającą właściwość zarówno witaminy D, jak i białych ciałek krwi. Aktywizując się pod działaniem promieni słonecznych, jedna grupa ciałek atakuje infekcję, zaś druga „bada przebieg walki i zapamiętuje” odpowiednią informację biologiczną.

Informacja ta jest następnie wprowadzana do „pamięci” systemu immunologicznego człowieka, aby następnym razem przy analogicznym zakażeniu organizm miał „instrukcję” jak najefektywniej i najszybciej przeciwdziałać nośnikom choroby.

Jak oświadczył jeden z badaczy prof. Karlsten Geisler, „jeśli białe ciałka krwi nie mogą znaleźć w organizmie w dostatecznej ilości witaminy D, to pozostają bezczynne i ich mobilizacja nie następuje”.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>