Dr Kaczor wnosi polski wkład w walkę ze schizofrenią.

Nowych możliwości terapii schizofrenii będzie szukać w Hiszpanii dr Agnieszka Kaczor z Katedry i Zakładu Syntezy i Technologii Chemicznej Środków Leczniczych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Badaczka otrzymała prestiżowe stypendium zagraniczne KOLUMB, przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i wyjedzie na roczny staż podoktorski do Barcelony – informuje Elżbieta Marczuk z FNP.

Dr Kaczor będzie prowadziła badania w Computer-Aided Drug Design Laboratory (Pompeu Fabra University w Barcelonie oraz Barcelona Biomedical Research Park. W grupie kierowanej przez prof. Manuela Pastora zajmie się możliwościami terapii schizofrenii poprzez receptory białkowe, na które mogłyby działać skuteczniejsze leki przeciwpsychotyczne. Badaczka będzie próbowała projektować takie leki.

„Wykorzystując znaną analogię, według której receptor to zamek w drzwiach, a lek – klucz, można powiedzieć, że współcześni specjaliści z dziedziny chemii medycznej pragną otworzyć jednocześnie kilkoro drzwi do zdrowia kopiami tego samego klucza. Trudność leży w zaprojektowaniu takiego klucza” – tłumaczy dr Kaczor.

Z chorobami o złożonym podłożu naukowcy próbują walczyć, działając poprzez kilka celów molekularnych jednocześnie. Schizofrenia dotyka około 1 proc. populacji. W przeciwieństwie do depresji, która często całkowicie ustępuje, schizofrenia trwa zwykle całe życie.

Na ogół stan chorego z upływem lat systematycznie się pogarsza. Jedynie ok. 25 proc. pacjentów wraca do pełnego zdrowia, przy czym naukowcy uważają, że stałoby się tak niezależnie od tego, czy przyjmowaliby oni leki przeciwpsychotyczne, czy nie. Dalsze 25 proc. chorych może żyć samodzielnie, pracować i nawet zakładać rodziny dzięki temu, że otrzymuje właściwe leczenie. Pozostałe 50 proc. osób cierpiących na schizofrenię spędza życie w domach opieki, miejscach dziennego pobytu, szpitalach psychiatrycznych, więzieniach lub na ulicach. Współczesna medycyna nie zna dla nich ratunku.

Nowością w badaniach, które prowadzi dr Agnieszka Kaczor, jest skoncentrowanie się na poszukiwaniu takich substancji, które wywierają swoje działanie farmakologiczne poprzez kilka receptorów jednocześnie, a nie – jak dotychczas – poprzez pojedynczy receptor.

Jej zdaniem, pozwoli to lepiej kontrolować chorobę i – paradoksalnie – otrzymać leki, powodujące mniejszą liczbę skutków ubocznych. Badaczka podkreśla, że tak właśnie działają atypowe leki (jak np. klozapina), skuteczne w terapii lekoopornych schizofrenii. Taki też trend zarysowuje się w ostatnich latach w chemii medycznej.

W projekcie stypendystki będą stosowane metody komputerowo wspomaganego projektowania leków, które pozwalają – jak się szacuje – obniżyć o 50 proc. koszty wprowadzenia leku na rynek. Uzyskane wyniki będą weryfikowane eksperymentalnie przez współpracujące grupy badawcze z Uniwersytetu w Santiago de Compostela.

Dr Kaczor znalazła się wśród 11 młodych uczonych wyłonionych w dwustopniowym konkursie FNP (link:http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=363375&data=?=PL&_CheckSum=-481928144 . KOL

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>