Doustna płukanka łagodzi bóle u pacjentów po radioterapii.

Doustna płukanka z przeciwdepresyjnego leku doksepiny skutecznie łagodzi bóle jamy ustnej u pacjentów poddawanych radioterapii z powodu raka głowy i szyi – dowodzą najnowsze badania naukowców z Mayo Clinic, zaprezentowane w Bostonie podczas konferencji American Society for Radiation Oncology. Doksepina to organiczny związek chemiczny stosowany jako trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny o umiarkowanej sile działania. Ma także silne działanie przeciwlękowe i uspokajające oraz – o czym ostatnio mówi się coraz częściej – przeciwbólowe. Stosuje się ją u pacjentów z nerwicą, stanami depresyjnymi, zespołami lękowymi oraz jako premedykację przed zabiegami chirurgicznymi i diagnostycznymi prowadzonymi bez znieczulenia ogólnego. Naukowcy z Mayo Clinic Cancer Center w Arizonie postanowili sprawdzić jej skuteczność (w porównaniu do placebo) w łagodzeniu silnych bólów jamy ustnej spowodowanych zapaleniem błony śluzowej ust, a powstałych w wyniku radioterapii lub chemioterapii pacjentów z rakiem głowy i szyi. Celem badania była też ocena ewentualnych działań niepożądanych doksepiny.

„Zapalenie śluzówki oraz owrzodzenie jamy ustnej to powszechne, bardzo bolesne i wyniszczające efekty uboczne radioterapii” – wyjaśnia główny autor badania, onkolog dr Robert Miller. Jak dodaje, dolegliwości te charakteryzuja? sie? zaczerwienieniem, opuchlizna? i krwawiącymi ranami występującymi na s´luzówce jamy ustnej i je?zyka. Ból towarzyszący zapaleniu jest tak silny, z˙e utrudnia jedzenie, picie, a nawet mówienie. Pacjenci przechodzą na dietę płynną, a niektórzy z czasem na odżywianie pozajelitowe (dożylne).

Umiarkowane zapalenie wyste?puje u większości pacjentów po chemio- lub radioterapii raka głowy lub szyi. Ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia rośnie przy poła?czeniu chemioterapii z radioterapia? oraz wraz z przedłużającym się leczeniem nowotworu.

Do tej pory pacjentom takim podawano tradycyjne onkologiczne leki przeciwbólowe oraz zalecano specjalną dietę i konsultację dentystyczną. Leki takie mają jednak wiele działań niepożądanych, począwszy od nudności i niestrawności, przez zawroty głowy i zasłabnięcia, aż po niewydolność nerek czy wątroby.

Zespół dr. Millera postanowił przetestować inną metodę. Podzielił 155 pacjentów poddawanych radioterapii z powodu raka głowy i szyi na grupy. Jednej z nich podano płukankę z doksepiny, drugiej z placebo. Pacjenci proszeni byli o ocenę odczuwanego bólu jamy ustnej w skali od 0 do 10 przed rozpoczęciem płukania, w trakcie, a następnie po 15, 30, 60, 120 i 240 minutach po użyciu płukanki.

Po zakończonym eksperymencie 64 proc. pacjentów zdecydowało się na kontynuowanie leczenia tą metodą. Doksepina okazała się dobrze tolerowana, choć część chorych zgłaszała łagodnie działania niepożądane w postaci kłucia, pieczenia, senności i odczuwania nieprzyjemnego smaku.

„Wyniki naszych badań są wielką szansą dla chorych. Wyznaczają nowy standard opieki w leczeniu takich dolegliwości” – podsumowuje dr Miller.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>