Doustna antykoncepcja powiązana z rozwojem jaskry.

Długoletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych dwukrotnie zwiększa ryzyko pojawienia się symptomów groźnej choroby oczu – jaskry – zawiadamiają chińscy i amerykańscy naukowcy. Badacze z University of California, Duke University School of Medicine (USA) i Nanchang University (Chiny) przedstawili na tegorocznej konferencji American Academy of Ophthalmology w Nowym Orleanie wyniki najnowszych badań, które wskazują na to, że stosowanie pigułek antykoncepcyjnych przez okres dłuższy niż 3 lata wiąże się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na jaskrę.

Jaskra to niebezpieczna choroba oczu, która objawia się wzrostem ciśnienia w gałce ocznej i w konsekwencji prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki. Może grozić całkowitą utratą wzroku.

Wcześniejsze badania dowodzą, że w patogenezie jaskry dużą rolę odgrywa żeński hormon – estrogen.

Niniejsze analizy pozwoliły stwierdzić, iż długoletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju choroby u kobiet powyżej 40. roku życia.

Badanie nie dostarcza informacji na temat bezpośredniego związku przyczynowego między doustną antykoncepcją a zachorowaniem na jaskrę. Wskazuje jednak na fakt, że ten rodzaj antykoncepcji stanowi jeden z czynników ryzyka, do których zalicza się również afrykańskie pochodzenie czy występowanie przypadków choroby w rodzinie.

„Na tym etapie można stwierdzić, że kobiety stosujące doustną antykoncepcję od co najmniej trzech lat powinny być poddawane badaniom na objawy jaskry i ściśle monitorowane przez okulistów, szczególnie jeśli występują u nich także inne czynniki ryzyka” – mówi Shan Lin, jeden z badaczy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>