Dolnośląski NFZ da więcej pieniędzy na opiekę paliatywną i hospicja.

Dolnośląski oddział NFZ otrzymał dodatkowe 45,9 mln zł z rezerwy ogólnej NFZ. Zdecydowana większość pieniędzy – 34,5 mln zł – trafi do szpitali w ramach rozliczenia wykonywanych świadczeń nielimitowanych. 4 mln zł zasili opiekę paliatywną i hospicyjną. Jak podkreśliła w rozmowie z PAP we wtorek rzecznik dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska decyzja o przeznaczeniu większych sum na opiekę paliatywną i hospicyjną wynika z trudnej sytuacji w tym segmencie usług medycznych.

„Zależało nam, by dofinansować też opiekę paliatywną i hospicyjną, która bardzo tego potrzebuje, dlatego na ten cel zaplanowano 4 mln zł” – powiedziała.

Ponad 5,5 mln zł przeznaczono również na świadczenia pielęgnacyjne i usługi w ramach długotrwałej opieki medycznej. Na pompy insulinowe oraz kontrakty związane z dializowaniem pacjentów zaplanowano 2 mln zł.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz podjęła decyzję o zmianie planu finansowego na ten rok i uruchomieniu dodatkowych środków na świadczenia zdrowotne. Chodzi o ponad 640 mln zł z rezerwy ogólnej Funduszu.

Pieniądze z rezerwy NFZ zostały podzielone w oparciu o algorytm, według liczby pacjentów pediatrycznych i liczby świadczeń wysokospecjalistycznych (o wartości powyżej 15 tys. zł za procedurę medyczną).

Decyzja ma umożliwić oddziałom wojewódzkim funduszu rozliczenie świadczeń nielimitowanych i ratujących życie. O podziale środków na poszczególne rodzaje świadczeń decydują dyrektorzy oddziałów. Zgodę na uruchomienie rezerwy wyraziły resorty: zdrowia i finansów.

Rezerwa wynosi 1 proc. sumy, jaką w danym roku dysponuje NFZ. Fundusz co roku wykorzystuje tę rezerwę.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>