Doktorze, wykonaj u pacjenta spirometrię; jest okazja!

Zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP zachęca lekarzy – członków Polskiego Towarzystwa Alergologicznego do aktywnego włączenia się w obchody II Polskiego Dnia Spirometrii DS poprzez wykonywanie badań spirometrycznych w ośrodkach, w których pracują. Zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POChP podjął uchwałę o organizacji II Polskiego Dnia Spirometrii (II PDS) w dniu 27 czerwca (czwartek), w rocznicę II Światowego Dnia Spirometrii. Oficjalny patronat nad II PDS objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania sa bezpłatne i wykonywane przez personel medyczny non profit.

Oficjalne zgłoszenie ośrodka możliwe jest po zalogowaniu się na stronie: http://www.astma-alergia-pochp.pl/

Nadrzędnym celem obchodów dni spirometrii jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia płuc wśród społeczeństw poprzez inicjowanie działań społecznych i naukowych, w tym zakresie na całym świecie.

Jak informuje dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Federacji, Polskie Dni Spirometrii to inicjatywa służąca polskim pacjentom, a polegająca na wykonywaniu w różnych miejscach w Polsce badań spirometrycznych. Badania odbywają się w przychodniach, szpitalach, ale także w urzędach użyteczności publicznej, sklepach, ośrodkach sportowych, kościołach.

W poprzednich latach w ciągu jednego dnia udało się przebadać ponad 10.000 osób, z czego ponad 2000 okazało się osobami chorymi nie zdającymi sobie sprawy z faktu, że u podstawy uporczywego kaszlu i duszności stoi astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Dzięki wykonaniu badania spirometrycznego, wypełnieniu ankiety i konsultacji mogli być odpowiednio rozpoznani, a to znacząco poprawiło ich jakość życia. W przypadku chorych z POCHP być może uratowało im życie.

Jak zaznacza dr Dąbrowiecki, udział w II PDS będzie także okazją do promocji ośrodka wykonującego badane, gdyż przed 27 czerwca przewidziano konferencję prasową i liczne publikacje w regionalnej i ogólnopolskiej prasie z podaniem nazw i adresów ośrodków wykonujących bezpłatną spirometrię.

PWX/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>