Doktor Roik. Historia haniebnego zaniechania! Na szczęście, jest to tylko tytuł książki opisującej moje 25-letnie starania o zdrową żywność, nie tylko w Tarnowie!

To tytuł roboczy publikacji na temat historii powstania idei  zdrowej żywności, wykreowanej i zrealizowanej przez dr Jacka Roika. Tak napisał do mnie Red. Zygmunt Szych – www.NowyTygodnik.com, przysyłając konspekt roboczy.  Znamy się z Redaktorem  od 1984 roku. Był pierwszym dziennikarzem w Tarnowie, który na łamach ?Dziennika Polskiego? zamieścił krótką notatkę o moim pomyśle, by Tarnów- miasto w którym się urodziłem, mieszkam i pracuję do dzisiaj, stało się stolicą  zdrowej żywności w Polsce! Wydaje się mi, że jest najwłaściwszą osobą i świadkiem, aby przelać na papier moją ideę życia! Chcę zachęcić Innych, którzy pójdą moimi śladami, aby byli wytrwali i nie zniechęcali sie przeciwnościami…

Oto najistotniejsze założenia:

1.?Historia Haniebnego Zaniechania? nie powinna być-moim zdaniem- prostą dokumentacja tego, jak rodziły się i rozwijały, a potem padły Targi Zdrowej Żywności.

2.Bohaterem, jedynym,- publikacji powinien być dr Roik. Stąd też jego nazwisko w tytule, a także zdjęcie na okładce, na tle pustej, nigdy zresztą nie powstałej hali targowej.

3.Proponuję konwencję wywiadu- rzeki.
Dziennikarz zadaje pytanie, czasem prowokujące, które rozmówcy daje możliwość obszernego potraktowania tematu.

4. Książka ma być interesująca, powinna zaintrygować czytelnika i wnieść pewne istotne wartości do całej historii, bo będzie świadectwem , jak rodziła się, rozwijała a potem przepadła pana Wielka Idea, która mogłaby dobrze służyć miastu i jego mieszkańcom..

5. Główne pytanie, które może się nie pojawi expressis verbis, ale które zostanie wyjaśnione: dlaczego zaprzepaszczono taką szansę, i czym byłby Tarnów, gdyby we odpowiedniej chwili pojawił się sprawny menedżer, gdyby samorząd podszedł do sprawy w sposób twórczy?

6. Proponuję podzielić publikację na IV główne rozdziały:

I. Co Panu dolega, doktorze Roik?

Takie pytanie byłoby moim zdaniem o wiele lepsze od banalnego: ?jak to się zaczęło??, jest intrygujące, bo oto (pozornie) lekarzowi zadaje się pytanie takie, jakie on sam stawia pacjentowi.
Ale nie o samopoczucie tu idzie. To pretekst do rozpoczęcia całej Historii o zdrowiu, idei zdrowej żywności, targach?O tym, jak i dlaczego się zaczęło.

Całą publikację poprzedzać powinien , podany w sposób nietypowy- życiorys: związki z Tarnowem, rodzina, dzieciństwo, dorastanie, studia, praktyka medyczna itp. W tym także: zainteresowania, lektury, pasje (niekoniecznie te medyczne i takie związane ze zdrową żywnością, bo to temat osobny!), sposób spędzania wolnego czasu, ulubione miejsca w Tarnowie i okolicy, ulubiona potrawa i dlaczego, jaki wybrałby zawód, gdyby nie ten wybór, co czyta(gazety, książki).
Innymi słowy: dr Roik w pigułce (może nawet taki ?medyczny? tytuł?!)

II. Maślanka dla każdego

Pozornie wydaje się ten tytuł banalny. Ale w rozwinięciu ,w pytaniach i podrozdziałach rzecz będzie o tym, jak stopniowo rozwijała się idea zdrowej żywności w praktyce. Tytułowa maślanka ma jedynie symboliczne znaczenie: była w pewnym sensie ?antidotum? na niezdrowy sposób odżywiania, na inwazje pepsi-coli i późniejszych Fast-foodów, którym hołdujemy teraz tak powszechnie i bezkrytycznie.
Tu oczywiście opowiemy o tym, jak targi z roku na rok rozwijały się, jak dr Roik stał się bohaterem medialnym, rozsławiając niejako ? przy okazji? Tarnów, jak wreszcie podpięła się pod ten sukces władza, poprzestając jednak na pokazywaniu się w telewizji z okazji otwarcia targów.
W tym, najobszerniejszym rozdziale, będzie też miejsce na szczegółowe opowieści o kulisach targów, o idei budowy stałej hali targowej, o wizji Tarnowa jako ogólnopolskiego centrum zdrowej żywności. Tu także wszelkie anegdoty, drobiazgi itp.

III. Kolorowe jarmarki

To historia o tym, jak zaczyna się? psuć? cała idea, czego wyraźnym symbolem były całe rodziny, odwiedzające tereny targowe w Mościcach i wychodzące stamtąd z kolorowymi, farbowanymi chrupkami (paskudztwo- chemia!) pakowanymi w folię.
Idea zdrowej żywności tym samym- te farbowane chrupki to symbol!- odpływała z tych miejsc, jej miejsce zajmował jarmark, odpust ( w przenośni, rzecz jasna).Tych symboli jarmarcznych było więcej: np. baba, badająca aurę, facet z ?drzewkiem szczęścia?, oblepionym diamencikami (kupuje się takie u jubilera). Jednym słowem: magia, hucpa, odpust, zamiast rzetelnego spełniania misji-bo Targi miały nieść pewne przesłanie.
A Wielka Idea znikała, przy milczącym aplauzie notabli i publiczności.

IV. Rzeka bez powrotu

Tu opowiemy o goryczy, jaką ta działalność, mająca swoje apogeum, zostawiła. O tym, gdzie się podział dolomit, dlaczego diabli wzięli sól Julian, dokąd ?odpłynęły? niezwykłe wody Karlik i Basia.
I spróbujemy dociec, dlaczego tak się stało, że komercja zwyciężyła jednak.

A także bohater ,pytany przez dziennikarza, snuł będzie wizje Tarnowa jako Ogólnopolskiego Centrum Zdrowej Żywności.
Że tak właśnie mogło być: hala targowa, wykorzystywana na co dzień, przez cały rok, jako hurtownia wszelkich produktów zdrowej żywności. Że małe sklepiki przy Wałowej ,które zwiedzaliby turyści z całego świata. Że byłaby to Mekka zdrowej żywności, że Tarnów nie musiałby, jak teraz, rozpaczliwie szukać swojej ?marki?. Że byłby wielki z tych powodów.
No i teraz już, niestety, nie da się do tego wrócić. Bo idea kupiona została, w rozmaity sposób, przez wiele miast itp.
Gorzka konkluzja, ale stad i przyciągający tytuł całości:
DOKTOR ROIK.HISTORIA HANIEBNEGO ZANIECHANIA!

Książka ma się ukazać na początku czerwca 2009 r. Postanowiłem cały nakład książki oraz dochód z jej sprzedaży przekazać Stowarzyszeniu ?Ich Lepsze Jutro? na ręce Prezesa tej organizacji Krzysztofa Drwala- www.ilj.tarman.pl .

lek. med. Jacek Roik , roik@roik.pl
tel.domowy:0-14,655-84-49
tel.do pracy:0-14,627-33-88
Moja Internetowa Poradnia Konsultacyjna.
www.roik.pl
Moja rozmowa w TVP Kraków z okazji Plebiscytu „Lekarz Roku 2005″

http://ww6.tvp.pl/3593,20060115291053.strona

Moja książka p.t. „Choroby cywilizacyjne”
www.choroby-cywilizacyjne.zlotemysli.pl/profilaktyka.php
Wirtualne Targi Zdrowego Życia, Zdrowej Żywności i Produktów Naturalnych
www.roik.pl/wt
E-booki: www.zlotemysli.pl/profilaktyka,1/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>