Dofinansowane poszukiwania polskiego leku przeciwnowotworowego.

31 milionów złotych dofinansowania otrzyma projekt „ONCO – 3CLA – biotechnologiczny, kierowany lek przeciwnowotworowy”. Ma on doprowadzić do opracowania innowacyjnego i taniego leku umożliwiającego skuteczną walkę z nowotworami. Umowę z firmą Adamed podpisało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt jest prowadzony w ramach Platformy Onkologicznej opierającej się na współpracy Akademii Medycznej w Gdańsku, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Gdańskiej i National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych. Koordynatorem projektu jest firma Adamed.

Zaangażowanie do projektu kluczowych ośrodków naukowych, jest szansą na opracowanie nowatorskiej terapii umożliwiającej walkę z rakiem. „Podpisanie umowy przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest dla nas sygnałem, że idziemy w dobrym kierunku. Tego rodzaju nobilitacja umacnia w nas przekonanie, że prace badawcze nad projektem w rzeczywisty sposób wpłyną na światowy rynek leków? – mówi Małgorzata Korpusik, członek zarządu firmy Adamed.

Terapie celowane antynowotworowe polegają na tym, że cząsteczka terapeutyczna jest kierowana do miejsca występowania nowotworu. Niszczy tylko komórki nowotworowe, oszczędzając zdrowe tkanki organizmu.

Projekt uzyskał już status projektu kluczowego „Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka? czyli największych polskich inwestycji realizowanych przy wykorzystaniu środków unijnych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Inwestycje dofinansowane w jego ramach są niezwykle istotne dla osiągnięcia strategicznych celów rozwojowych danego sektora gospodarki bądź regionu. W znaczący sposób przyczyniają się, więc do osiągnięcia zakładanych wskaźników rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.

Projekt „ONCO – 3CLA…” wpisuje się w tę strategię ponieważ w rezultacie ma doprowadzić do zmniejszenia ilości osób chorych na nowotwory i zastąpić dostępne na rynku, ale kosztowne leki przeciwnowotworowe.
Jak wyjaśnia Korpusik, dla polskich firm farmaceutycznych kluczowe jest wpisanie się obecnie w nurt rozwoju innowacyjności. Inwestowanie w programy rozwijające zaawansowane technologie powinno istotnie wpłynąć na poprawę kondycji polskiej gospodarki, jak również na stan krajowego przemysłu. W przyszłości zamierzamy nadal przeznaczać tak istotne środki na rozwój naszych spółek i brać czynny udział w kolejnych programach wdrażanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Aż 85 proc. kwoty dotacji przeznaczonej na badania w ramach projektu pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (środki Unii Europejskiej) zaś 15 proc. z budżetu krajowego.

PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>