Docenieni polscy anestezjolodzy.

Polski egzamin specjalizacyjny z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii w części teoretycznej jest już oficjalnie składową europejskiego egzaminu z anestezjologii i intensywnej terapii (EDA) – porozumienie w tej sprawie podpisano 26 czerwca w Krakowie. Według prezesa Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii prof. Janusza Andresa, jest to moment przełomowy dla współczesnej polskiej anestezjologii i intensywnej terapii. „To podniesienie rangi polskiego lekarza anestezjologa w europejskim systemie ochrony zdrowia” – podkreślił Andres.
Jak zaznaczył prof. Zeev Goldik – odpowiedzialny w Europejskim Towarzystwie Anestezjologii za europejski egzamin EDA – polscy anestezjolodzy już od roku zdają teoretyczny egzamin europejski i to „najlepiej w całej Unii”.

„Dzisiejsze wydarzenie to tylko formalne potwierdzenie, że europejski system edukacji medycznej posiada jasne, klarowne i jednolite dla wszystkich lekarzy anestezjologów kryteria” – powiedział Golik.

Obecnie Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Europejskie Towarzystwo Anestezjologii (ESA) już oficjalnie wspólnie odpowiadać będą za organizację, przebieg, ocenę i poziom merytoryczny europejskiego egzaminu w zakresie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii w Polsce.

Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii wyjaśnili, że dzięki zawartemu porozumieniu każdego roku ok. 100-200 anestezjologów zdających specjalizację w Polsce będzie mogło ubiegać się o prestiżowy Europejski Dyplom Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

W Polsce jest ok. 3000 specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii. Każdego roku o specjalizację ubiega się 100-200 lekarzy. RCZ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>