Doc. Jacek Puchała laureatem nagrody im. Giuseppe Whitakera

Doc. Jacek Puchała, kierownik Dziecięcego Centrum Oparzeniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, został laureatem międzynarodowej nagrody im. Giuseppe Whitakera. Nagrodę twórcom nowoczesnej medycyny oparzeń przyznają Śródziemnomorska Rada Oparzeniowa i Światowa Organizacja Zdrowia – informuje Uniwersytet Jagielloński.

Puchała otrzymał nagrodę w uznaniu za całokształt swojej pracy oraz szerzenie nowoczesnych metod leczenia oparzeń w Polsce. Jury doceniło również niezwykłą aktywność doktora na wielu płaszczyznach: naukowej, klinicznej, dydaktycznej oraz działalność w międzynarodowych organizacjach medycznych.

Polak jest 23. w historii światowej medycyny laureatem nagrody G. Whitakera. Laureaci wyłaniani są co dwa lata od 1983 roku.

Laureat jako pierwszy w Polsce rozpoczął wszczepianie integry, czyli „sztucznej skóry”, która skraca czas rekonwalescencji i pozwala na zminimalizowanie szpecących blizn. Pierwszy w kraju zastosował i rozpowszechnił radykalne i głębokie wycinanie poparzonych obszarów skóry metodą Zory Janzekovic.

Puchała jest autorem ponad 100 prac naukowych publikowanych w krajowych i międzynarodowych czasopismach, 135 wykładów zaprezentowanych na kongresach i sympozjach naukowych, laureatem wielu nagród (m.in. nagrody „Per aspera ad astra” Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, medalu „Serce za Serce” przyznawany przez Fundację Prometeusz”, Międzynarodowego Orderu Uśmiechu, „Złotej Brzytwy” im. Zory Janzekovic).

Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się 10 września w Palermo, w obecności władz WHO, Republiki Włoskiej, władz Regionu Sycylii i reprezentantów świata kultury i nauki. EKR

PAP – Nauka w Polsce

5 myśli nt. „Doc. Jacek Puchała laureatem nagrody im. Giuseppe Whitakera

 1. Serdeczne gratulacje!
  Nie ma takiej nagrody na świecie, która byłaby miarą wdzięczności pacjentów Profesora.
  Życzymy dużo zdrowia, szczęścia i wszelkiej, wszelkiej pomyślności.
  Piotruś z rodzicami

 2. Nie poznałem Pana Docenta osobiście, ale po tym co czytałem o nim w różnych publikacjach, wyjątkowo zasługuje na każdą nagrodę.
  Życzę dużo zdrowia i siły w swojej pracy dla dobra bliźnich.

 3. Gratuluję ,życzę dalszych sukcesów zawodowych a przedewszystkim duzo zdrowia aby jak najdłużej niósł Pan pomoc wszystkim dzieciaczkom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>