Dobry kolarz to atrakcyjny kolarz.

Odnoszący zwycięstwa zawodowi kolarze są uważani za przystojniejszych niż ich stale pozostający w tyle koledzy – informuje pismo „Biology Letters”. Dr Erik Postma z Instytutu Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu w Zurychu (Szwajcaria) poprosił grupę 800 osób, aby oceniły atrakcyjność twarzy 80 zawodników biorących udział w trzytygodniowym wyścigu kolarskim Tour de France w roku 2012 (całą imprezę wygrał Brytyjczyk sir Bradley Wiggins). Rowerzyści byli podobnej postury, niemal w tym samym wieku, opaleni.

Niestety, ekipa Sky Team, do której należał Wiggins, zdecydowała się pozować do zdjęć w okularach przeciwsłonecznych, toteż aby zachować standaryzację dr Postma nie uwzględnił jej w badaniu. Odrzucano także oceny osób, które rozpoznawały tożsamość kolarzy.

Jak się okazało, wygląd 10 proc. osiągających najlepsze wyniki zawodników oceniany był średnio o 25 proc. lepiej niż w przypadku 10 proc. z końca peletonu.

Zdaniem naukowców, u ludzi wyewoluowała zdolność oceny sprawności fizycznej na podstawie wyglądu twarzy. Zdrowszy i sprawniejszy fizycznie mężczyzna wydaje się kobietom generalnie bardziej atrakcyjny – jako dawca dobrej jakości materiału genetycznego.

Na wyniki nie miał wpływu wyraz twarzy – uśmiechniętych sportowców oceniano wprawdzie jako bardziej sympatycznych, ale nie bardziej atrakcyjnych. Choć mężczyźni zwykle twierdzą, że trudno im oceniać atrakcyjność innych mężczyzn, ich oceny okazały się zbieżne z ocenami dokonywanymi przez kobiety. Prawdopodobnie wrodzona zdolność oceny cudzej atrakcyjności pozwala klasyfikować rywali.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób szybkość i wytrzymałość kolarza można odczytać z jego twarzy. Co ciekawe, kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne w dużym stopniu traciły tę umiejętność. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>