Dobre żucie zmniejsza ryzyko demencji.

Osoby, które nie mają problemów z żuciem są mniej narażone na demencję – informuje „Journal of the American Geriatrics Society”.
Wraz z wiekiem może zmniejszać się sprawność umysłowa – pogarsza się pamięć, zdolność do podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Jak wskazują badania naukowe, wśród czynników, które sprzyjają takim zmianom jest także … brak zębów.
Starając się wyjaśnić tę zależność, szwedzcy naukowcy z Karolinska Institutet oraz uniwersytetu w Karlstadt przyjrzeli się utracie zębów, zdolności do żucia oraz funkcjom poznawczym grupy 557 wybranych z całej Szwecji osób w wieku 77 i więcej lat.

Jak się okazało osoby, które miały trudności z żuciem na przykład jabłek były znacznie bardziej narażone na zaburzenia poznawcze. Zależność ta okazała się nie być związana z wiekiem, płcią, wykształceniem ani problemami psychicznymi – czynnikami, których wpływ na sprawność umysłu często się opisuje. Nie miało przy tym znaczenia, czy badani posługiwali się zębami własnymi czy też sztucznymi – liczyło się tylko to, czy dobrze żują.(PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>