Dobre oceny w szkole zapewniają zdrowie w życiu dorosłym.

Dobre wyniki w nauce w liceum mają wpływ na zdrowie człowieka w całym jego dorosłym życiu – donoszą naukowcy z University of Wisconsin-Madison. „Dotychczas wiadomym było jedynie, że dobre stopnie i szeroka wiedza pomagają w pracy i zarobkach. Teraz jednak całkowicie nowe odkrycie: mają też wpływ na zdrowie” – stwierdziła Pamela Herd, przewodnicząca zespołu badawczego. Herd, wraz z zespołem naukowców, wzięła pod lupę 10 tys. uczniów z liceum w Wisconsin z roku 1953. Przez ostatnie 53 lata wracała do absolwentów tej szkoły sześciokrotnie, za każdym razem zadając im pytania o pracę, życie, rodzinę oraz zdrowie. Do uzyskania wymiernych wyników przeanalizowano wyniki w nauce, osobowość, cechy psychologiczne oraz aktualny stan zdrowia badanych – czytamy w eScienceNews.

Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na pytanie: co jest właściwie przyczyną takiej zależności. Istotnym elementem może być na przykład to, jaka wiedza była wpajana uczniom w danej szkole. Na konkretne wnioski trzeba jednak jeszcze poczekać.

Opis projektu opublikowano w grudniowym „Journal of Health and Social Behavior”. NIC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>