Dobra orientacja przestrzenna u nastolatka może zwiastować kreatywność.

Wyjątkowe zdolności przestrzenne w wieku 13 lat zwiastują kreatywność i dobre osiągnięcia naukowe 30 lat później, zwłaszcza w matematyce, technologii i inżynierii – wynika z badań, które publikuje pismo „Psychological Science”. Naukowcy pod kierunkiem psychologa Davida Lubinskiego z Vanderbilt University w Nashville (stan Tennessee, USA) doszli do takich wniosków na podstawie danych uzyskanych w grupie 563 utalentowanych uczniów, których osiągnięcia śledzono od końca lat 70. XX wieku.

Wszyscy w wieku 13 lat uzyskali wysokie noty w standardowych testach dla uczniów szkół średnich.

Jak potwierdziły badania, ci, którzy mieli najlepsze zdolności matematyczne i potrafili myśleć konstruktywnie mieli najwięcej publikacji naukowych i patentów 30 lat później.

Okazało się jednak, że wyniki testu na orientację przestrzenną, które oceniały m.in. zdolność do manipulowania w wyobraźni obiektami dwuwymiarowymi i trójwymiarowymi, były dodatkowym istotnym czynnikiem predykcyjnym kreatywności i sukcesów, zwłaszcza w zakresie nauk matematycznych, technologii oraz inżynierii.

Zdaniem autorów badania oznacza to, że wczesne zdolności przestrzenne w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju kreatywności, dodatkowo obok zdolności ocenianych w tradycyjnych testach szkolnych czy psychologicznych, w ramach poradnictwa przy wyborze kierunku edukacji lub zawodu.

Jak ocenia Lubinski, doskonalenie zdolności przestrzennych jest niezbędne dla rozwoju innowacji.

Badacz podkreśla konieczność wczesnego identyfikowania uczniów o szczególnie dobrej orientacji przestrzennej i stwarzania im lepszych możliwości rozwijania talentów. Według niego obecne testy mogą pomijać około połowy z nich.

Lepsze zrozumienie czynników, które sprzyjają rozwojowi innowacji może mieć praktyczne konsekwencje dla systemu edukacji, rozwoju talentów i dla biznesu – podsumowuje psycholog. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>