Do Polski sprowadzono nielegalnie 700 ton chińskiego czosnku.

Straty państwa to około 400 mln. Cztery osoby już usłyszały zarzuty ? pisze „Gazeta Wyborcza”.
Prokuratura Okręgowa w Siedlcach we współpracy z funkcjonariuszami z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą mazowieckiej komendy i KWP Lublin prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego sprowadzania do Polski chińskiego czosnku. Kwoty uszczupleń w zakresie należności podatkowych wynoszą około 4 miliony złotych. W sprawie zarzuty przemytu usłyszało już 4 osoby z czego 3 zostały tymczasowo aresztowane.

Jedna z tych firm oficjalnie sprowadzała do Polski cebulę. W rzeczywistości zaś w kontenerach znajdowała się cebula i czosnek. Druga firma zamawiała większe ilości czosnku niż to wynikało z dokumentacji celnej.

W świetle obowiązujących przepisów świeży czosnek pochodzący z krajów spoza Unii Europejskiej podlega ścisłemu nadzorowi wykonywanemu przez Agencję Rynku Rolnego, realizowanemu przez wydawanie zezwoleń na przewóz w ramach kontyngentu.

Gazeta Wyborcza Radom, www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>