Do jakich przestępstw dochodzi w przychodni?

Według danych policji błyskawicznie rośnie liczba niektórych rodzajów przestępstw w szpitalach, przychodniach i gabinetach lekarskich – pisze „Rzeczpospolita”. Dotyczą one m.in. refundacji.
Policja odnotowała w poprzednim roku ponad 10 tys. przestępstw w placówkach medycznych – o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Dominują kradzieże i włamania (ok. 3 tys.), zaskakuje natomiast blisko dwukrotny wzrost liczby fałszerstw. W poprzednim roku policja otrzymała aż 2032 zgłoszenia ich dotyczące, rok wcześniej 1212.
Chodzi głównie o – czytamy w „Rz” – fałszerstwa recept i dokumentacji medycznej związanej z wyłudzeniem środków z NFZ. – Leki wyłudzone na receptę z refundacją trafiają potem znów na rynek. Za wyższą cenę są sprzedawane w Internecie, czasem wysyła się je za granicę – opowiada gazecie oficer stołecznej policji.

„Rz” donosi również, że w 2012 r. oddziały NFZ złożyły ok. 100 zawiadomień do prokuratury dotyczących np. bezzasadnego wypisywania zleceń na zakup refundowanych aparatów słuchowych i wypisywaniu recept na zmarłych.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, uważa, że policyjnych danych należy podchodzić ostrożnie. – To, że NFZ zgłasza coraz więcej zawiadomień, świadczy przede wszystkim o nasileniu kontroli i próbie kwalifikowania nawet drobnych nieprawidłowości związanych z ordynacją lekową i prawem do refundacji jako naruszenia prawa – mówi.

Prawo.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>