Do Internautów! Apel Ks. Andrzeja Kucińskiego z Bonn.

Jako ksiądz pracujący w Niemczech zwracam się do Państwa z prośbą, którą skierował do mnie mój obecny proboszcz z Bonn-Bad Godesberg, Ks. Wolfgang Picken. Obecnie służę w parafii, złożonej z pięciu kościołów, w której mieszka ok. 8500 katolików. Ponieważ Kościół w Niemczech ma coraz mniej funduszy, musi zamykać kolejne instytucje i budynki, które czasem prowadził przez wiele dziesięcioleci. Przed kilkoma laty miało to się stać również w tej parafii (m.in. miano zamknąć kilka przedszkoli katolickich), ale mój proboszcz nie chciał się tak po prostu z tym pogodzić. W związku z tym stworzył fundację Bürgerstiftung Rheinviertel, która utrzymuje wiele inicjatyw i instytucji w parafii, co ma też znaczenie dla życia mieszkańców w całej dzielnicy czy nawet mieście.  

Po pięciu latach działalności fundacja może pochwalić się znacznymi osiągnięciami. Działalność dwóch przedszkoli katolickich zagrożonych zamknięciem z powodu braku funduszy diecezjalnych została zachowana, a nawet zostało otwarte jedno nowe. Powstało też ?Centrum rodzinne Rheinviertel?, mające na celu wieloraką pomoc rodzinie. Dla młodzieży parafialnej została otwarta świetlica oraz zatrudniony opiekun młodzieżowy, wspomagany przez osobę odbywającą w parafii swą służbę cywilną. W dwóch domach starców tej dzielnicy mogły zostać otwarte ?hospicja zintegrowane?, prowadzone przez siostry zakonne, które opiekują się w nich umierającymi. Jedna z sióstr prowadzi natomiast działalność hospicyjną w domach prywatnych. W sumie fundacja ?Rheinviertel? wspomagała powstanie czterech nowych domów zakonnych w parafii, co zasługuje na szczególną uwagę ze względu na tendencję raczej do zamykania niż otwierania klasztorów w Niemczech. Ponadto fundacja troszczy się o koordynację działalności wolontaryjnej na swoim terenie poprzez odpowiednio wykwalifikowanego pracownika. Planowane są następne projekty.

Ta właśnie fundacja została niedawno nominowana razem z innymi 20 (z 1800 startujących w całych Niemczech) do nagrody  Deutscher Engagementpreis 2010. Chodzi o promocję obywatelskiego wolontariatu.
To, czy wygramy w finale, zależy od liczby głosów oddanych na nas w głosowaniu internetowym. Głosowanie trwa do 15.11.2010. Zwycięzca dostaje nagrodę w wys. 10.000 Euro, ale jeszcze bardziej chodzi o rozgłos i danie przykładu, jak Kościół katolicki może być obecny w przestrzeni publicznej.

Chciałbym w związku z tym prosić o wsparcie poprzez kliknięcie w internecie jako znak poparcia dla naszej fundacji. Jeżeli możecie, prześlijcie proszę też tę informację krewnym i znajomym.
Aby zagłosować na nas, należy przejść na stronę:

www.geben-gibt.de/projekt_detail_ansicht.html?&id=42

Na tej stronie znajduje się opis fundacji. Trochę poniżej po lewej stronie (pod wszystkimi informacjami) znajduje się klawisz z napisem  ?Stimme abgeben?. Należy kliknąć na ten klawisz, przez co oddaje się głos. Potem pojawia się ramka z literami i cyframi, które trzeba odczytać i wpisać w zadane miejsce (kod bezpieczeństwa). Z jednego komputera można oddać też tylko jeden głos (bo wszystko jest anonimowe).

Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc!

Szczęść Boże!
Ks. Andrzej Kuciński

Beethovenallee 38
53173 Bonn

Tel: 0228 93299375
Kaplan.kucinski@rheinviertel.de

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>