Dłuższe telomery dzięki ograniczeniu kalorii.

Ograniczenie spożycia kalorii może chronić zakończenia chromosomów, tzw. telomery, przed skracaniem, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju nowotworów i chorób związanych z wiekiem – informuje pismo „PLOS ONE”. Telomery porównywane są często do skuwek sznurowadeł. To krótkie sekwencje nukleotydowe pokryte białkami, które chronią chromosomy przed uszkodzeniami i utratą materiału genetycznego podczas podziałów komórki. Gdy telomery stają się za krótkie, komórki zaczynają starzeć się i obumierać. Marie Blasco z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań nad Rakiem zaobserwowała, że dzięki stopniowej redukcji zawartości kalorycznej posiłków, telomery myszy były dłuższe niż w przypadku gryzoni, których diety nie zmieniono. Myszy te były jednocześnie w mniejszym stopniu narażone na choroby takie jak rak czy osteoporoza, miały mniejszy poziom glukozy we krwi i lepszą koordynację ruchową.

Spożycie kalorii zostało zmniejszone o 40 proc. w trzecim miesiącu życia myszy, które obserwowano do późnej starości.

Gdy naukowcy przeprowadzili eksperymenty na myszach produkujących więcej telomerazy, enzymu odpowiadającego za długość telomerów, okazało się, że w wyniku ograniczenia spożycia kalorii myszy nie tylko o 40 proc. rzadziej chorowały na raka, ale także żyły średnio 20 proc. dłużej.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>