Długie życie po kastracji.

Analiza zapisu genealogicznego (Yang-Se-Gye-Bo) eunuchów żyjących w Korei za czasów dynastii Joseon wykazała, że kastracja przed pokwitaniem wydłuża życie nawet o 19 lat.
Naukowcy z Korei Południowej zdołali ustalić dokładny wiek 81 eunuchów, którzy urodzili się w latach 1556-1861. Okazało się, że średnia wieku w tej grupie wynosiła 70 lat. Doszukano się także 3 stulatków; najstarsza osoba zmarła w sędziwym wieku 109 lat. Dla porównania, mężczyźni z rodzin reprezentujących koreańską „szlachtę” – yangban – umierali wkrótce po przekroczeniu 50. r.ż. (pod uwagę wzięto panów z rodów Mok, Shin i Seo), a średnia wyliczona dla męskich członków rodziny królewskiej to zaledwie 45, a dla królów 47 lat. Jak podkreślają akademicy, prawdopodobieństwo, że koreańscy eunuchowie dożyją setki było co najmniej 130 razy wyższe niż w przypadku mieszkańców współczesnych krajów rozwiniętych.
Myśleliśmy, że długość życia eunuchów można przypisać innym warunkom bytowym, ale większość z nich [...] żyła poza pałacem, wracając doń wyłącznie na czas pełnienia obowiązków – opowiada dr Kyung-Jin Min z Inha University, wg którego dane świadczą raczej o tym, że długość życia skracają męskie hormony płciowe.

Ponieważ w społeczeństwach z całego świata kobiety przeżywają mężczyzn, próbowano to jakoś wyjaśnić. Jedna z teorii przypisuje testosteronowi działanie uszkadzające. Usunięcie jąder przed okresem pokwitania mogłoby zatem dodać mężczyźnie kilka-kilkanaście lat życia.

Komentatorzy raportu, który ukazał się w piśmie Current Biology, zaznaczają, że choć zaprezentowane wyniki wydają się interesujące, koreański zespół nie powinien lekceważyć stylu życia. W końcu eunuchowie, którzy na dworze zajmowali się m.in. strzeżeniem bram i zarządzaniem jedzeniem, mogli się żenić i adoptowali dziewczynki lub wykastrowanych chłopców, co oznacza, że eunuchowie wychowywali kolejnych eunuchów.

Autor: Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl

Źródło: BBC/Current Biology

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>