Dlaczego boimy się szczepień u dzieci?

Wciąż nie udaje się wyeliminować chorób zakaźnych, ponieważ często pacjenci boją się szczepienia bardziej niż choroby – mówi prof. Claire-Anne Siegrist ze Szwajcarii, autorytet w dziedzinie pediatrii i wakcynologii. Na spotkaniu prasowym w Warszawie 23 czerwca eksperci z dziedziny wakcynologii przedstawiali argumenty za szczepieniami ochronnymi. Przeciwnicy szczepień często bowiem dowodzą, że szczepienie niepotrzebnie obciąża dziecięcy układ odpornościowy……
Sztuczne uczenie go aktywności może wywołać niekorzystne skutki uboczne, np. zaburzenia układu oddechowego, immunologicznego i alergie – uprzedzają.
„Część rodziców bardziej boi się szczepienia niż choroby. Tymczasem każda z chorób, z którymi walczymy za pomocą szczepień, jest poważna, wciąż istnieje, więc może nagle powrócić” – uważa niezależna ekspert, dyrektor Kliniki Pediatrii Centrum Wakcynologii i Immunologii uniwersytetu w Genewie, prof. Claire-Anne Siegris.

Profesor podkreśla, że skuteczne szczepionki „same kopią sobie grób”. „Pozwalają na pełną kontrolę choroby, przez co ludzie nie mają z tą chorobą styczności i przestają się jej bać. Szczepienia przeciwko Hib (jest to bakteria wywołująca u dzieci m.in. ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie płuc) zlikwidowały w Szwajcarii zagrożenia powodowane przez tę bakterię. 15 lat później rodzice dziwią się, że były to poważne choroby…” – opowiada.

Niektórzy przeciwnicy szczepionek uważają, że skutkiem ubocznym szczepienia może być inna choroba (np. szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce wiązano z większym ryzykiem zachorowania na autyzm, a szczepienie przeciw krztuścowi z uszkodzeniami mózgu).

„Nieznane są przyczyny niektórych poważnych chorób” – mówi prof. Siegrist. „Ludzie dopatrują się przyczyn także w szczepieniach. Zauważają, że ich dziecko zapadło na ciężką chorobę niedługo po szczepieniu. Według obecnego stanu wiedzy, ryzyko takiej zbieżności jest minimalne, choć jako naukowiec nie mogę go wykluczyć” – przyznaje.

Profesor zaznacza, że nieporównywalnie częściej niż ewentualne negatywne skutki uboczne szczepionki, pojawiają się powikłania po przebytej chorobie. Co szóste dziecko ma powikłania po odrze, np. uszkodzenia mózgu, serca, płuc, wątroby, ucha.

Prof. Siegrist podkreśla, że przeciwciał zdolnych zwalczyć wiele chorób, jak tężec, odrę lub wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, nie da nam zdrowy styl życia, wydłużone karmienie dziecka piersią, dobrze wyważona dieta ani też najlepsi specjaliści od medycyny naturalnej.

Ekspert radzi, aby rodzice nie odkładali szczepienia uważając, że ich dziecko jest „zbyt małe, aby je kłuć”. „Agresywne zarazki atakują wcześnie, a matczyne przeciwciała szybko znikają z organizmu dziecka. Samodzielna decyzja o rezygnacji ze szczepienia może mieć fatalne skutki” – mówi.

W Polsce obowiązkowe szczepienia (bezpłatne) to np. szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i tężcowi – przypomina prof. Jacek Wysocki z Akademii Medycznej w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. Do szczepień zalecanych (wykonywanych na własny koszt) należą m.in. szczepienia przeciwko grypie, ospie wietrznej lub Hib.

„Są próby wprowadzenia szczepienia przeciwko Hib do przyszłorocznego kalendarza darmowych szczepień niemowląt” – informuje prof. Wysocki.

PAP – Nauka w Polsce, Anna Zdolińska
reo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>