Dietetycy: produkty typu light są niezdrowe.

Nie sięgaj po czekoladę light ze słodzikiem. Lepiej zjeść mniej tradycyjnego produktu niż spożywać nadmierne ilości produktów light naszpikowanych rozmaitymi związkami chemicznymi. – Produkty typu light nas nie odchudzą. Po pierwsze, nie każdy produkt nazwany jako light jest nim w rzeczywistości. Po drugie, niektórzy myślą, że tego typu żywność można jeść bez ograniczeń. Żeby schudnąć organizm potrzebuje zrównoważonej i indywidualnej diety opartej na regularnie spożywanych posiłkach. Dlatego nie polecam przechodzenia na dietę light. Produkty tego typu można jeść tylko sporadycznie – mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą Joanna Wielowska, doradca żywieniowy z Centrum Dietetycznego SetPoint.

Warto dokładnie czytać etykiety, na których podany jest skład produktu. W produktach typu light producenci zmniejszają ilość lub całkowicie eliminują najbardziej tuczące składniki, głównie cukier i tłuszcz, ale np. zamiast cukru dodają sztuczne substancje słodzące. Bywa, że producent zastępuje cukier słodzikiem, ale aby jedzenie nie traciło smaku, dokłada więcej tłuszczu. Wówczas liczba kalorii jest taka sama jak w jedzeniu nieoznaczonym napisem light.

- Lepiej zjeść mniej tradycyjnego produktu niż spożywać nadmierne ilości produktów light naszpikowanych rozmaitymi związkami chemicznymi – komentuje Joanna Wielowska.

Produktów light nie powinny spożywać dzieci. Nie zaleca się ich też kobietom w ciąży i karmiącym oraz osobom starszym. Jedząc codziennie beztłuszczowe pokarmy, narażamy się na niedobór witamin, m.in. A, E i D, które są rozpuszczalne wyłącznie w tłuszczach.

Według rozporządzenia Parlamentu Europejskiego producent może nazwać swój produkt light, jeśli wartość kaloryczna to nie więcej niż 40 kalorii na 100 gramów dla produktów stałych i nie więcej niż 20 dla płynnych. Jednak firmy obchodzą te przepisy i zamiast słowa light proponują określenia: slim, fit, fitness, lekkie i 0 proc. I np. obniżoną zawartość tłuszczu uzupełniają cukrem. Efekt jest taki, że kalorii w takim produkcie jest więcej niż w tradycyjnym.

Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>