Dieta ojca wpływa na zdrowie dziecka.

Sposób odżywiania się i styl życia ojca oddziałują na zdrowie i rozwój jego potomstwa – wynika z badania opublikowanego na łamach „Nature Communications”.
Naukowcy z Uniwersytetu McGill (Kanada) przestrzegają, że niedobór kwasu foliowego w diecie mężczyzny wpływa na jakość jego spermy i może zwiększyć ryzyko wystąpienia defektów rozwojowych, problemów z metabolizmem oraz innych dolegliwości u jego przyszłych dzieci.

Do tej pory podkreślano, że to ciężarna kobieta powinna pilnować, by jej organizm otrzymywał odpowiednie ilości folacyny (witaminy B9) w celu zapobiegania poronieniom oraz wadom rozwojowym.

Teraz okazuje się, że sposób odżywiania się potencjalnego ojca jest równie ważny, bo informacje o jego stylu życia zostają zapisane w epigenomie plemnika i przekazane do embrionu, wpływając na ekspresję genów rozwijającego się płodu.

Badacze przeprowadzili eksperyment z wykorzystaniem myszy i porównali potomstwo samców o prawidłowej zawartości witaminy B9 w organizmie oraz takich, którzy charakteryzowali się niedoborem kwasu foliowego.

Wykazano, że niedobór folacyny wiąże się ze zwiększoną częstotliwością występowania różnego rodzaju defektów u noworodków.

„Byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy okazało się, że w miotach pochodzących od ojców z niedoborem folacyny pojawiało się o 30 proc. więcej defektów. Zaobserwowaliśmy poważne nieprawidłowości w budowie szkieletu, które obejmowały deformacje kręgosłupa oraz czaszki” – mówi dr Romain Lambrot, jeden z badaczy.

Kwas foliowy to związek występujący w żywności pod postacią folianów, które można znaleźć w warzywach liściastych (np. szpinak), warzywach kapustnych (kalafior, brukselka), warzywach strączkowych (groch, fasola), jak również w żółtkach jaj, wątróbce, czy produktach zbożowych.

„Nasze badanie sugeruje, że ojcowie powinni myśleć o tym, co wkładają do ust, co palą i co piją i pamiętać, że są odpowiedzialni za przyszłe generacje” – podsumowuje Sarah Kimmins, główna autorka badania. (PAP)

ooo/ agt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>