Dieta niskokaloryczna „lekiem” na cukrzycę?

Cukrzyca typu 2 u nowo zdiagnozowanych pacjentów może zostać odwrócona dzięki ekstremalnie niskokalorycznej diecie – twierdzą naukowcy z Newcastle University.
Badania, których wyniki przedstawiono podczas konferencji American Diabetes Association wykazały, że organizm dopiero co zdiagnozowanych pacjentów, którzy przeszli na bardzo niskokaloryczną dietę, mógł usunąć tłuszcz oddziałujący na trzustkę umożliwiając na nowo normalne wydzielanie insuliny.
W początkowym etapie badań klinicznych spośród 11 osób u wszystkich nastąpiło odwrócenie efektów cukrzycy w wyniku ograniczenia spożycia pożywienia do zaledwie 600 kalorii dziennie przez dwa miesiące. Trzy miesiące później u siedmiu osób nie zanotowano żadnych oznak cukrzycy.

- Jest to radykalna zmiana w zrozumieniu cukrzycy typu 2. Modyfikacji ulegnie to, w jaki sposób możemy wytłumaczyć jej mechanizmy ludziom, u których właśnie ją rozpoznano. Choć od dawna uważa się, że pacjent z cukrzycą typu 2 już zawsze będzie chorował, a jego stan ulegnie wraz z czasem pogorszeniu, okazało się, iż możemy odwrócić tę chorobę – wskazuje profesor Roy Taylor z Newcastle University.

Pod ścisłą kontrolą zespołu medycznego 11 osób, u których cukrzyca rozwinęła się w dojrzałym życiu, przeszło na dietę, w ramach której spożywało 600 kalorii na dobę. Dieta składała się głównie z napojów dietetycznych i warzyw ubogich w skrobię. Uczestnicy badań byli monitorowani przez osiem tygodni równolegle z grupą kontrolną osób nie mających cukrzycy. Badano produkcję insuliny w trzustce i zawartość tłuszczu w wątrobie oraz trzustce. Po zaledwie jednym tygodniu zespół Newcastle University odkrył, że poziom cukru we krwi uczestników przed śniadaniem wrócił do normy.

Specjalne badanie MRI wykazało, że poziom tłuszczu w trzustce wrócił z podwyższonego do normalnego (z około 8% do 6%). W związku z tym również trzustka odzyskała normalną zdolność do produkcji insuliny, w wyniku czego poziom cukru we krwi po posiłku stale się poprawiał.

Uczestnicy zostali następnie zbadani trzy miesiące później. W tym czasie wrócili do normalnego jedzenia, ale otrzymali dokładne rekomendacje co do wielkości porcji i sposobu zdrowego odżywiania. Po wspomnianym czasie siedmioro uczestników wciąż nie miało oznak choroby.

Jak uważają naukowcy, to pokazuje, że w cukrzycy typu 2 chodzi przede wszystkim o bilans energii w organizmie. – Jeśli jesz więcej, niż spalasz, to nadmiar jest magazynowany m. in. w wątrobie i trzustce w postaci tłuszczu, co może prowadzić do cukrzycy typu 2 u niektórych osób. Musimy dodatkowo zbadać, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozwój choroby niż inni – mówi prof. Taylor

Autor:()
Źródło:Senior.pl

Wydrukowano ze strony http://www.choroby.senior.pl/158,0,Dieta-niskokaloryczna-lekiem-na-cukrzyce,11817.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>