Dieta ma wpływ na pokolenia.

Rodzaj pokarmu spożywanego przez larwy muszek owocowych oddziałuje na kondycję dorosłych osobników, a ponadto na rozwój ich potomstwa – informuje czasopismo „PLOS ONE”. Naukowcy z University of Alabama w Huntsville (USA) informują, że samice muszek owocowych (Drosophila melanogaster), których dieta w okresie larwalnym składała się w przeważającej części z białek, są bardziej płodne w wieku dorosłym i rodzą lepiej przystosowane dzieci niż samice, które żywiły się głównie cukrami.

„Zauważyliśmy, że dieta bogata w proteiny w stadium larwalnym matek zwiększała ich ogólną płodność w okresie dorosłym, liczbę jaj, które produkowały i wywierała do tego korzystny wpływ na następne pokolenie”- mówi dr Luciano Matzkin, współautor badania.

Dzieci muszek owocowych karmionych białkiem były lepiej rozwinięte i posiadały większe rezerwy metaboliczne, a pozytywne cechy, które pojawiły się w ich pokoleniu nie zanikały, nawet jeśli zastosowano u nich dietę zawierającą dużo cukrów (puree bananowe).

Niniejsze badania są bardzo istotne, ponieważ ich wyniki mogą odnosić się także do ludzi, biorąc pod uwagę fakt, że geny muszek owocowych są w trzech czwartych zgodne z ludzkimi.

Badacze podkreślają, że od czasów rewolucji przemysłowej bardzo zmienił się nasz sposób odżywiania. Spożywamy dużo przetworzonych pokarmów, które pod wpływem innych czynników środowiskowych mogą przyczyniać się do powstawania problemów zdrowotnych (astmy, alergii, otyłości, chorób układu krążenia i cukrzycy).

Podobne badania z udziałem muszek owocowych mogą rzucić nieco światła na to, jaki wpływ wywiera dieta na zdrowie nasze i naszych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>