Dieta i bakterie jelitowe mają związek ze zdrowiem w późnym wieku.

Zmiany w populacji bakterii zasiedlających układ pokarmowy starszych osób są związane zarówno z ich dietą, jak i stanem zdrowia – informuje „Nature”. Paul O’Toole z irlandzkiego University College Cork odkrył, że po 65. roku życia skład bakteryjnej flory jelitowej wyraźnie różni się u poszczególnych osób, podczas gdy wcześniejsze badania, prowadzone na ochotnikach w młodszym wieku wskazywały raczej, że wszyscy mają w jelitach podobne bakterie. Zespół O’Toole’a analizował krew, odchody, mocz, dietę, kondycję fizyczną i umysłową 178 Irlandczyków powyżej 65 roku życia. Po uwzględnieniu wpływu przyjmowanych leków naukowcy ustalili, że zasiedlające układ pokarmowy bakterie mają związek z tym, czy dana osoba przebywała we własnym domu, czy też w domu opieki oraz ze stanem zdrowia.

Przeniesienie się do domu opieki zmieniało dietę w ciągu kilku tygodni, jednak populacja bakterii jelitowych zmieniała się w ciągu mniej więcej roku. Zbiegało się to w czasie z pogorszeniem stanu zdrowia, co zdaniem O’Toole’a wskazuje, że dieta w domach opieki może szkodzić pensjonariuszom i zmienia rodzaj zasiedlających jelita bakterii.

Obecnie O’Toole sprawdza, czy poprawiając dietę w domach opieki można poprawić stan zdrowia ich mieszkańców i jak wpłynie to na populację bakterii w organizmach seniorów. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>