Dieta cud – to jej szukamy w internecie.

Jak szybko schudnąć, dieta cud – to wiedza o żywieniu, której poszukujemy w internecie. Niestety wciąż rzadko poszukujemy w sieci informacji na temat zdrowego stylu życia, czy bezpiecznych sposobów odchudzania. „Poszukując ogólnodostępnej wiedzy o odchudzaniu, często spotykamy się z fenomenem diety cud. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że stosując ją schudniemy szybko i będziemy cieszyć się pełnią zdrowia oraz dobrym samopoczuciem. Na potwierdzenie jej działania mamy osiągane przez innych, „rewelacyjne” rezultaty. W ich opisie brakuje jednak niekorzystnych konsekwencji, wynikających ze stosowania konkretnej metody odchudzania, a także obostrzeń i ostrzeżeń” – zauważa Agnieszka Piskała, Starszy Specjalista ds. Żywienia firmy Nestle S.A.

Wśród popularnych diet cud specjalistka wymienia dietę Kwaśniewskiego, czy dietę Dukana. Niestety jak zauważają dietetycy z internetowych metod na odchudzanie, zwłaszcza tych gwarantujących „natychmiastowe efekty”, korzystamy coraz chętniej.

„Rzadko googlujemy wskazówki, jak w zdrowy sposób obniżyć masę ciała. Co gorsza, anonimowość w sieci zapewnia nam dostęp do ekstremalnych diet, stanowiących poważne zagrożenie dla naszego zdrowia” – podkreśla specjalistka.

Szukając w internecie wiedzy na temat diet, nie tylko tych odchudzających, powinniśmy przejrzeć wiele portali i forów. To pozwoli nam zweryfikować dotychczasową wiedzę oraz przekonać się, co rekomendują eksperci. Na pewno nie powinniśmy opierać się wyłącznie na informacjach pochodzących z wysoko pozycjonowanych stron, czyli takich, które wyskakują nam w pierwszych wynikach po wpisaniu hasła w przeglądarkę.

„Osobom cierpiącym na konkretne dolegliwości w zmianie dotychczasowego sposobu odżywiania pomogą portale należące do wiarygodnych stowarzyszeń. Osoby z celiakią lub nietolerancją glutenu kompendium wiedzy znajdą np. na stronie www.celiakia.pl. Wytyczne dotyczące prawidłowo zbilansowanej diety, opartej na Piramidzie Zdrowego Odżywiania, wyszukamy na stronie Instytutu Żywności i Żywienia – www.izz.waw.pl. Natomiast osoby cierpiące na cholesterolemię i zaawansowaną miażdżycę powinny zajrzeć na portale Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

– www.ptkardio.pl” – zachęca specjalistka.

„Należy jednak pamiętać, że internet powinien stanowić jedynie źródło inspiracji lub metodę uporządkowania wiedzy. Wszystkie zebrane informacje należy skonsultować z lekarzem prowadzącym bądź dietetykiem” – dodaje.

Jak wskazuje raport Google Zeitgeist w minionym roku w sieci szukaliśmy informacji na temat diety paleo, zwanej również jaskiniową, sokowej, a także śródziemnomorskiej, imitującej nawyki żywieniowe mieszkańców basenu Morza Śródziemnego.

„Jeśli chodzi o najbliższy rok, to na szczęście większość dietetyków i żywieniowców może spać spokojnie. Podobnie jak w 2013, największym hitem jest dieta paleo. Jej egzotyczna nazwa wzięła się od ery paleolitu, najstarszego i najdłuższego etapu w dziejach rozwoju ludzkości. W diecie paleo chodzi o powrót do żywności nisko przetworzonej, czyli jak najbardziej naturalnej. Dominują w niej co prawda mięso i owoce morza, ale znajdziemy też sporo warzyw i owoców. Ogranicza się tylko produkty zbożowe i słodycze. Dieta paleo cieszy się poparciem dietetyków, ponieważ zbliżona jest do, opartego na różnorodności, idealnego modelu odżywiania” – podkreśla Agnieszka Piskała. (PAP)

Jedna myśl nt. „Dieta cud – to jej szukamy w internecie.

  1. W związku z powyższym wpisem, chciałbym Państwu polecić jeszcze raz książkę Dr Hans-Ulrich Grimma pt. „NIE JEDZ TEGO! Szkodliwe składniki „zdrowego” jedzenia, gdzie dość dokładnie opisany jest mechanizm brukselskiego lobbingu dużych firm produkujących tzw. „zdrową” żywność. Przytoczę dla przykładu sentencję rozdziału 4, str. 75: ” Najlepsza porada: nie słuchać żadnych porad dietetyków”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>