Diabulimia: niebezpieczne odchudzanie wśród cukrzyków.

Coraz więcej młodych kobiet z cukrzycą umyślnie nie przyjmuje zastrzyków z insuliną, aby spowodować u siebie utratę wagi – alarmuje Narodowa Służba Zdrowia w Wielkiej Brytanii. Pracownicy służby zdrowia są zatrwożeni postępowaniem wielu kobiet w wieku 15 – 30 lat, które mimo rozpoznania cukrzycy typu I z premedytacją nie wstrzykują sobie insuliny w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, co stanowi zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Organizmy chorych na cukrzycę typu I nie są w stanie samodzielnie produkować insuliny, a w związku z tym kontrolować poziomu cukru we krwi. Dla takich osób przyjmowanie zastrzyków z insuliną jest konieczne, gdyż niedobór tego hormonu grozi wystąpieniem kwasicy ketonowej, a co za tym idzie utratą wzroku, uszkodzeniem nerek lub śmiercią.

Jednak niektóre kobiety lekceważą zagrożenie i ograniczają wstrzykiwanie insuliny, co skutkuje zmniejszonym wchłanianiem jedzenia w organizmie i utratą wagi, ale może spowodować tragiczne zakończenie.

Lekarze nazywają nowe, niebezpieczne zjawisko diabulimią, a organizacja Cukrzyków z Zaburzeniami Odżywiania (Diabetics with Eating

Disorders) walczy o to, aby zostało ono uznane za zaburzenie odżywiania, podobnie jak bulimia i anoreksja.

„Pomiędzy 1. kwietnia 2010 roku a 31 marca 2011 roku, 8 472 osoby uwzględnione w Narodowym Rejestrze Cukrzyków zostały przyjęte do szpitala w Wielkiej Brytanii z objawami kwasicy ketonowej” – informuje dr Bob Young z Narodowej Służby Zdrowia.

Doktor przyznaje, że nie wszyscy zostali poddani hospitalizacji ze względu na nieodpowiedzialne próby odchudzania, jednak znalazło się wśród nich wiele młodych kobiet, cierpiących na diabulimię.

Na powagę sytuacji wskazuje przypadek 22-letniej Tayler Hackett, która przez osiem lat była przenoszona od szpitala do szpitala, aż w końcu zdiagnozowano u niej diabulimię.

„Chociaż wiedziałam, że nieprzyjmowanie insuliny w moim przypadku niesie ze sobą duże ryzyko utraty wzroku, nie przejmowałam się tym, bo pochłaniało mnie tylko pragnienie bycia szczupłą” – wyznała Hackettr.

(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>